Poradnik fotografii>Jak fotografować>Fotografujemy chrzest
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Fotografujemy chrzest
Fotografowanie chrztu w kościele wymaga znacznie innego podejścia niż fotografowanie ślubu.
Z czego to wynika?
- Dziecko chrzone jest przeważnie w niezbyt jasno oświetlonym zakątku kościoła.
- Dziecko nie będzie nam pozować, uśmiechać się na życzenie, czy choćby patrzeć we wskazanym przez nas kierunku.
Stosunkowo słabe oświetlenie wymaga:
- Albo bardzo jasnego obiektywu ale to daje małą głębię ostrości a chcemy mieć ostry obraz dziecka, księdza i chrzestnych.
- Rozwiązaniem jest fotografowanie kompaktem z jasnym obiektywem. Kompakty mają małe matryce i krótkie ogniskowe rzeczywiste, ich wartość jest wygrawerowana na obiektywie. A im krótsza ogniskowa rzeczywista, tym większa głębia ostrości
- Jednak kompakt z małą matrycą daje zdjęcia mocno zaszumione przy większych czułościach ISO.
- Albo użycie lampy błyskowej ale to nowy problem, jeżeli nie mamy zewnętrznej lampy wysokiej klasy, gdyż lampy błyskowe wbudowane do aparatu dają małą moc błysku i nie bardzo nadają się do równomiernego oświetlania większych obszarów kadru.
W przypadku amatora, który ma zrobić zdjęcia podczas chrztu kogoś z rodziny nie ma on możliwości dobiernia sprzętu specjalnie na tę okazję. Musi zrobić zdjęcia tym, co posiada. Jeżeli jest to najprostszy kompakt typu "wyceluj i pstrykaj", to lepiej odmówić wykonania zdjęć, gdyż 3/4 z nich będą nieudane a chrztu powtórzyć się nie da. Pożyczenie aparatu na tę jedną okazję też może zakończyć się "wpadką". Trudo zrobić dobre zdjęcia aparatem, którego nie poznaliśmy gruntownie a do tego zdjęcia w trudnych warunkach.
Zakładając, że mamy kompakt wysokiej klasy a jeszcze lepiej lustrzankę, warto poćwiczyć fotografowanie w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują podczas chrztu. "Trenowanie" w kościele, w pobliżu chrzcielnicy raczej odpada, bo
- Kiedy kościół jest pusty, to zupełnie nie jst oświetlony
- A w czasie nabożeństw trudno wyskoczyć i obfotografowywać chrzcielnicę a może jeszcze statystów ustawić.
- Oświetlamy pokój w przybliżeniu tak, jak oświetlone jest wnętrze kościoła w okolicy chrzcielnicy i robimy kilknaście zdjęć z różnymi ustawieniami i oceniamy ich jakość po przeniesieniu plików do komputera. Na monitorze aparatu trudno ocenić jakość zdjęcia.
- Należy zachować pewne minimalne wartości przysłony i czasu otwarcia migawki.
- Przysłonę polecamy nie mniejszą niż f/2.8 przy kompaktach i nie mniejszą niż f/4.0 przy aparatach z matrycą APS-C.
- Czas otwarcia migawki powinien być nie dłższy niż 1/60 s. Jeżeli fotografujemy z lampą błyskową, to wprawdzie błysk trwa kilka tysięcznych sekundy ale przy dłuższym otwarciu migawki ewentualny ruch obiektu czy aparatu odbywa się w świetle, które przecież jest w kościele.
Zapisujemy zdjęcia w plikach JPEG+RAW, jeżeli tylko nasz aparat ma taką możliwość. |
Dlaczego posiadanie pliku RAW jest tak bardzo istotne wyjaśnimy w kolejnym paragrafie.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.