Poradnik fotografii>Jak fotografować>Błękit nieba
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Jak fotografować niebo z obłokami
Filtr polaryzacyjny odpowiednio ustawiony intensyfukuje kolor niebieski, co daje zdjęcie z pięknym głebokim błękitem a obłoki wydają się wtedy znacznie bielsze na jego tle. Trzeba wiedzieć w którą stronę "wycelować" obiektyw, by efekt był możliwie najsilniejszy. Reguła jest taka.
- Zdjęcia nieba robimy w godzinach, gdy jest ono w "połowie" między najniższym położeniem (o wschodzie i zachodzie) i najwyższym (w południe).
- Kierujemy obiektyw aparatu tak by jego oś optyczna (przedłużenie linii biegnącej przez środek obiektywu) leżała w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku promieni słonecznych.
- Obracając filtr polaryzacyjny zamocowany na obiektywie ustawiamy go takim położeniu, by w celowniku lub na monitorze aparatu niebo było najciemniejsze.
Zamieszczony poniżej rysunek pokazuje, w przybliżenieu, obszar nieba który będzie najbardziej intensywnie niebieski na zdjęciu wykonanym wg przytoczonych tu wskazówek. Z tym, że w miarę "zbliżania" sie do horyzontu, błękit jest słabszy.
- Promień świetlny "uderza" w molekułę gazu i jakby "rozpryskuje" się we wszytkich kierunkach.
- Białe światło słoneczne składa się ze wszystkich barw od fioletu do czerwieni.
- Im krótsza długość fali świetlnej
- kolor niebieski - najmniesza długość fali
- kolorczerwony - największa długość fali
- tym silniej jest ono rozpraszane a więc do nas dociera najwięcej światła o barwie niebieskiej. Zależność ta jest przyczyną niebieskiej barwy nieba.
- Światło rozproszone jest już spolaryzowane, czyli drgania wektora elektrycznego odbywają się w jednym kierunku, jak to obrazują niebieskie strzałki na rysunku.
- Takie spolaryzowane światło możemy "filtrować" owym filtrem polaryzacyjnym, który przepuszcza tylko drgania świetlne o określonym kierunku.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.