Poradnik fotografii>Powstawania zdjęcia>Typy plików>Format RAW
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
FORMAT RAW
Aparat cyfrowy rejestruje natężenie 3 podstawowych kolorów - RGB i zapisuje je jako liczby. Zależnie od rozdzielczości przetwornika analogowo cyfrowego, sa to liczby od 0 do 4095 - dla przetwornika 12 bitowego lub od 0 do 16383 - dla przetwornika 14 bitowego.
Zależnie od typu matrycy światłoczułej natężenie podstawowych kolorów jest rejestrowane w
- sąsiednich punktach - to w przypadku matrycy z filtrem Bayera
- lub w jednym punkcie matrycy typu FOVEON X3 ale na różnej głębokości.
Tak tez dzieje się w większości kompaktów. Plik RAW jest przetwarzany w obraz i zapisywany jako plik typu JPEG lub TIF.
Tak zapisanego obrazu nie można już za bardzo poprawić. To jak wywołany negatyw - można trochę korekt wprowadzić przy robieniu odbitki ale negatywu nie zmienimy.
Plik typu RAW to jak by naświetlony ale jeszcze nie wywołany negatyw. Jeżeli mamy taki plik zapisany w pamięci aparatu, to przenosimy go do komputera i teraz możemy go "obrabiać" odpowiednimi programami.
Ten proces obróbki jest pełną analogią do wywyoływania filmu i robienia odbitek.
Jest jednak bardzo istotna różnica między wywyływaniem filmu a procesem "wywoływania" pliku RAW.
Oryginalny plik RAW możemy mieć zapisany osobno, czyli "wywoływanie" programowe możemy wykonac dowolną ilość razy, zawsze startując od oryginału. Jest to czasochłonne, wymaga dużego doświadczenia w posługiwaniu się odpowiednimi programami ale daje OGROMNE możliwości, szczególnie artystom fotografikom.
Jak wspomnieliśmy, pliku RAW nie da się obejrzeć a robiąc zdjęcia chcemy zobaczyć natychmiast, jak ono wyszło. Dlatego aparaty wysokiej klasy zapisujące zarejestrowane obrazy w postacu plików RAW, równolegle przetwarzają jego kopię w format JPEG, co umożliwia fotografowi natychmiastowe obejrzenia na monitorze wykonanego zdjęcia.
Potem, w "ciemni cyfrowej", jak czasem nazywa się komputer z oprogramowaniem, może to zdjęcie udoakonalać, mając do dyspozycji plik RAW, czyli ów "niewywołany" negatyw.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.