Poradnik fotografii>SKANERY I SKANOWANIE
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Skanowanie zdjęć filmów i przeźroczy
Ten rozdział przeznaczony jest głównie dla starszych wiekiem fotoamatorów, którzy przez lata fotografowali aparatami analogowymi, czyli z filmem jako elementem na którym rejestrowane były obrazy. Filmy z negatywami, jak i przeźrocza, zwane popularnie slajdami, można oddać do laboratorium i zlecić wykonanie z nich odbitek
ale kadrowanie zdjęć z filmów, przeźroczy czy gotowych odbitek to sprawa bardzo trudna, wręcz niemożliwa bez posiadania profesjonalnego laboratorium.
Dotyczy to zdjęć kolorowych, gdyż odbitki z filmów czarno-białych robione klasycznym powiększalnikiem można dowoli kadrować i modyfikować. Nie tak łatwo, jak zdjęcia w postaci cyfrowej ale jednak bez większych problemów.
Jest też problem starych zdjęć (odbitek), które uległy zadrapaniom, czy innym uszkodzeniom. Tradycyjne retuszowanie (czyli pędzelkiem i ołówkiem) takich zdjęć i robienie znich kopii to zadanie dla profesjonalistów z odpowiednim wyposażeniem no i z artystycznymi uzdolnieniami. Dzisiaj taka technika już chyba nie jest stosowana.
Uniwersalnym rozwiązaniem wymienionych powyżej problemów jest zeskanowanie filmu, preźrocza lub zdjęcia, czyli przetworzenie go w plik cyfrowy. A zdjęcie lub negatyw w postaci cyfrowej możemy już dowolnie obrabiać, poprawiać, czy modyfikować jakimś programem do obróbki plików graficznych. Do storzenia pliku cyfrowego potrzebny jest skaner i problem w tym, że na rynku są setki modeli różnych firm i trzeba wybrać spośród nich taki, który będzie najbardziej przydatny dla naszych potrzeb a potrzeby są zasadniczo dwie
- opracowywanie odbitek, czyli materiałów nieprzeźroczystych i dla tego celu możemy kupić skaner wyłącznie do materiałów nieprzeźroczystych. Skanery takie są dość tanie ale nie pozwalają na skanowanie filmów i przeźroczy.
- opracowywanie filmów, czyli materiałów przeźroczystych i dla tego celu są skanery specjalnie tylko dla filmów. Skanery takie są kilkakrotnie droższe od tych z punktu 1. i nie można nimi zeskanować zdjęcia, czy dokumentu nieprzeźroczystego.
- w zasadzie jest przeznaczony do skanowania materiałów nieprzeźroczystych ale
- ma przystawkę do umieszczenia filmów lub przeźroczy i tryb skanowania materiałów przeźroczystych.
Wyższa, czy bardzo wysoka cena oznacza, w pierwszej kolejności, szybsze skanowanie. A to dla amatora skanującego na własne potrzeby nie jest warte dodatkowych 2, czy 2,5 tysiąca złotych.
Jeżeli nie mamy zamiaru przepłacać za szybkość, to jakość jest priorytetem nie podlegającym dyskusji. Najtańszy skaner można kupić już za około 150zł ale nie oczekujmy od niego zbyt dobrych rezultatów, chociaż dokument tekstowy zeskanowany takim urządzeniem ma jakość wystarczającą do posługiwania się nim w urzędach.
Taką rozsądną granicą cenową dla skanera, która zapewni dobrą jakość skanów z materiałów nieprzeźroczystych, preźroczy i filmów jest około 400zł. Z kolei górną granicą, w ramach rozsądku dla amatora, jest około 1000zł do 1200zł za skaner do filmów, przeźroczy i materiałów nieprzeźroczystych. W pierwszym paragrafie tego rozdziału omówimy parametry skanerów, który powinno się brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.