Poradnik fotografii>Adobe Photoshop Elements 7.0>HDR w Photoshop Elements?
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Czy można w Adobe Photoshop Elements 7.0 stosować technikę HDR?
Tak, można, ale jest to bardzo uciążliwe, niewygodne, wymaga dużego doświadczenie i zabiera dużo czasu. W każdym programie do odbróbki grafiki, który pozwala tworzyć warstwy i na nich operować, można tworzyc zdjęcia o rozszerzonej dynamice tonalnej, zwane popularnie HDR. Utworzenie takiego zdjęcia polega na nałożenieu na siebie kilku, najczęściej 3. do 7. zdjęć, każde o innej ekspozycji. Nakładanie na siebie zdjęć to bardzo prosta procedura, którą można zrealizować w programie Adobe Photoshop Elements 7.0. Otwieramy w Edytorze te 3. zdjęcia zrobione ze skokiem ekspozycji i nakładamy je na siebie, tworząc tym samym trzy warstwy. Problem w tym, że dla otrzymania ładnego zdjęcia o rozszerzonej dynamice tonalnej trzeba dla każdej warstwy, czyli dla każdego zdjęcia dobrać przeźroczystość (Krycie w PS Elements), nasycenie barwy, jasność poszczególnych obszarów itd. Dla całości można też dobierać sposób nakładania, a tych jest ponad 20. Duża doza cierpliwości jak i doświadczenia w takim dostrajaniu warstw, celem uzyskania poszerzonej dynamiki tonalnej, pozwala otrzymać zdjecie "typu" HDR.
Próbowaliśmy otrzymać takie zdjęcie z 5. naświetlonych ze skokiem czasu 1.0 EV, czyli z korektą ekspozycji, w stosunku do ustawionej przez program aparatu:
-2.0, -1.0, 0.0, +1.0, +2.0
Wynik jest dość mizerny jakościowo a procedura zajęła nam około 30 minut.
Te same zdjęcia opracowaliśmy programem Photomatix Pro 3 przeznaczonym specjalie dla techniki HDR. Takie programy automatycznie dobierają atrybuty poszczególnych zdjęć ale też pozwalają w bardzo prosty sposób korygować te atrybuty. Posługując się tym programem otrzymaliśmy "zdjęcie HDR" w ciągu dwóch, no może trzecj minut. A do tego jakość tego zdjęcia jest zdecydowanie lepsza od otrzymanego programem Adobe Photoshop Elements 7.0, choć w Internecie nie widac tak dobrze tej różnicy jakości.
Prezentujemu tu kolejno zdjęcia
- z automatycznie dobraną ekspozycją - górne zdjęcie
- z poszerzoną dynamiką tonalną w programie PS Elements 7.0 - lewo dół
- z poszerzoną dynamiką tonalną w programie Photomatix Pro 3. - prawo dół
W osobnym paragrafie opiszemy dokładnie procedurę nakładanie na siebie zdjęć a Czytelnik będzie mógł bawić się w technikę HDR, choć gorąco polecamy programy przeznaczone specjalnie do tego. Przy bardzo dużym doświadczeniu można uzsykać zdjecia o poszerzonej dynamice tonalnej lepsze nawet niż w programach tworzących te zdjęcia niemal automatycznie. Ale do tego potrzebne naprawdę duże doświadczenie i "oko artysty".
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.