Poradnik fotografii>Adobe Photoshop Elements 7.0>Zapis obrazów dla Internetu
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Zapisywanie zdjęć dla Internetu w Adobe Photoshop Elements
Zmniejszanie zdjęć do dowolnych rozmiarów (rozdzielczości) opisane jest już w tym FOTOPORADNIKU. Samo zmniejszenie rozdzielczości pozostawia jeszcze pliki zbyt duże do umieszania większej ich liczby w Internecie. Zmniejszony plik ze zdjęciem należy jeszcze odpowiednio skompresować. Zbyt duża kompresja powoduje taką utratę jakości, że zdjęcie nie bardzo przypomina to, co ma przedstawiać, dlatego dobrze jest mieć możliwość kontrolowania na bieżąco jakości, gdy zwiększamy stopień kompresji. Taką możliwość daje program Adobe Photoshop Elements i opiszemy ją tutaj.
Zaczniemy od otwarcia w Adobe PSE zdjęcia przeznaczonego do umieszczenia w Internecie. Dalej postępujemy tak, jak opisano w pragrafie Zmniejszanie zdjęć, czyli
![]() |
Teraz ekran komputera wygląda tak
![]() |
Wiedząc gdzie ma być umieszczone zdjęcie określamy jego rozmiary i w pole Szerokość wpisujemy odpowiednią liczbę pikseli, gdyż dla celów umieszczania zdjęcia w Internecie rozmiary wyrażamy w pikselach. Wysokość obrazu zostanie automtycznie dobrana do nowej szerokości tak, by proporcje zdjęcia nie uległy zmianie. Możemy wpisać nową wyskość a wówczas szerokośc zostanie automatycznie dobrana dla zachowania proporcji.
![]() |
Dla lepszej oceny jakości zdjęcia warto wybrać z górnego paska MENU
- Widok
- a po rozwinięciu się Menu Zmieść na ekranie
Teraz zapiszemy to zdjęcie w trybie Dla Internetu
![]() |
Wybranie tej opcji daje na ekranie taki obraz.
![]() |
Po lewej stronie mamy zdjęcie "oryginalne" a po prawej to samo mocno skompresowane, przy czym stopień kompresji i jakość zdjęcia możemy zmieniać, obserwując jego wygląd w prawym okienku. Czym możemy zmieniać wielkość i jakość zdjęcia? Pokażemy tu właściwy fragment ekranu.
![]() |
Mamy do wyboru zapisanie jako JPEG lub GIF, możemy zmieniać jakość obrazu i obserwować, czy jest jeszcze czytelny równocześnie odczytując pod obrazem wynikowym wielkość pliku jaką otrzymamy. Trzeba tak dobrać parametry charakteryzujące jakość, by plik był możliwie najmniejszy ale obraz jeszcze czytelny. Patrząc na liczbę parametrów, które możemy zmnieniać, wnioskujemy, że liczba ich kombinacji jest bardzo duża i może być doskonałą zabawą, którą pozostawiamy Internautom fotoamatorom.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.