Poradnik fotografii>Adobe Photoshop Elements 7.0>Kolaż w Photoshop Elements
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Kolaż, czyli komponowanie obrazów ze zdjęć z Adobe Photoshop Elements 7.0
Kolaż to termin oznaczający technikę tworzenia obrazów poprzez naklejanie lub naszywanie na papier lub płotno skrawków materiałów o różnych kolorach i kształtach. W fotografii cyfrowej zaadoptowano ten termin do tworzenia kompozycji składającej się z kilku różnych zdjęć nałożonych na jakieś tło, którym może być też zdjęcie. Jak każdą operację w programie Adobe Photoshop Elements 7.0 taki kolaż można zrealizować na wiele sposobów. Podamy tu punkt po punkcie jeden przykład takiej realizacji, bez wprowadzania zbyt wielu możliwych upiększeń, czy retuszów.
Mamy kilkanaście zdjęć z ciekawej wycieczki statkiem i chcemy stworzyć kolaż, na którym ów statek będzie tłem a na to zdjęcie nałożymy kilka pomniejszonych zdjeć zrobionych w trakcie wycieczki. Wybieramy zdjęcia, z któych chcemy skomponować ów kolaż i umieszczamy w jednym folderze, co bardzo ułatwia nam pracę, gdyż nie mylimy się przy otwieraniu zdjęć i nie musimy ich wyszukiwać z dużej często liczby innych, podobnych. Procedura tworzenia kolażu opisana w punktach wygląda tak.
- Otwieramy w Edytorze Photoshop Elements wybrane zdjęcie statku. Staje się ono warstwą zwaną Tło. Otwieranie plików opisano w rozdziale Pseudo-HDR i jest ono analogiczne do otwierania plików w dowolnym programie, nie tylko graficznym.
- Po kolei otwieramy następne zdjęcia, które będą później umieszczane na tle tego pierwszego. Kolejno otwierane zdjęcia pokazują się jako warstwa Tło z prawej strony ekranu oraz ich miniaturki pojawiają się na dole ekranu. Po otwarciu 6. zdjęć ekran komputera wygląda, w naszym przypadku, tak.
![]() |
W dolnej części ekranu, z miniaturkami zdjęć, ostatnio otwarte zdjęcie jest w niebieskiej obwódce i jest ono widoczne z prawej strony ekranu w Menu Warstwy jako zdjęcie tworzące Tło. Jest ono widoczne na głównym ekranie.
![]() |
![]() |
Klikając DWUKROTNIE na dowolną z minaturek, czynimy ją tłem i równocześnie przenosimy obraz do głównego okna edytora programu Adobe Photoshop Elements 7.0. Nasz kolaż zaplanowaliśmy tak, by zdjęcie statku było tłem, musimy więc kliknąć na nie DWUKROTNIE. Po tej operacji pojawi się to zdjęcie w oknie głównym edytora. Teraz zaczniemy przenosić kolejne zdjęcia i nakładać je na to będące tłem.
Klikamy na Narzędzie przesunięcia
zaznaczone (przez nas) czerwonym wężykiem na rysunku po lewej i kursor myszki przybiera kształt będacy symbolem owego Narzędzia Przesunięcia. Naprowadzamy kursor na miniaturkę któregoś zdjęcie w dolnej części ekranu i przeciągamy je do głównego ekranu Edytora. Przeciągamy w ten sposób:
(1)Naciskamy lewy klawisz myszki, gdy kursor jest na zdjęciu,
(2)Trzymając wciśnięty klawisz przesuwamy kursor a z nim zdjęcie w obszar głównego ekranu,
(3)Zwalniamy przyciśnięcie, gdy zdjęcie jest w żądanym przez nas miejscu.
Operacja przeciągania zdjęcia jak i wiele innych operacji wymaga zatwierdzenia kliknięciem na mały zielony symbol na dole zdjęcia, obok czerwonego kółka z przekreśleniem będącego symbolem zakazu. Po tej operacji ekran może wyglądać tak. Miniaturka przeciągniętego zdjęcia pozostała w dolnej części ekranu Edytora i pojawiła się dodatkowo po prawej stroni, w Menu Warstwy, jako nowa warstwa.
![]() |
Najeżdżając kursorem na któryś z małych kwadracików na obrzeżach zdjęcia, zauważymy zmianę kształtu kursora na krótki odcinek zakończony z obu stron strzałkami.
- Jeżeli najedziemy kursorem na jeden z narożnikowych kwadracików, to przytrzymując lewy klawisz i przesuwając tę strzałkę, możemy zmieniać rozmiary wstawinego zdjęcia z zachowaniem jego proporcji.
- Najeżdżając kursorem na kwadracik w środku krawędzi, możemu zmieniać proprcje zdjęcia, wprowadzając zniekształcenie poprzez rozciągnięcie w poziomie lub w pionie. Umieszczając kursor obok któregoś z małych kwadracików zauważymy, że przyjmie on kształt małego łuku zakończonego strzałkami z obu stron. W tej sytuacji trzymając wciśnięty lewy klawisz możemu obracać wstawione zdjęcie wokół jego środka.
Bardzo istotną możliwościa w tworzeniu kompozycji jest funkcja Krycie omówiona w rozdziale Warstwy, w podpunkcie
- Regulacja krycia (przeźroczystości) warstwy
Przeciągając po kolei zdjęcia na duży ekran, modyfikując ich rozmiar, położenie oraz przeźroczystość, komponujemy taki kolaż, który nam najbardziej się podoba. Po wprowadzeniu wszystkich zdjęć obraz na ekranie składa się z tylu warstw, ile zdjęć jest naniesionych na ekran. Nasz kolaż wyglądał tak na ekranie Edytora.
![]() |
![]() |
Zdjęcia wykorzystane do tego kolażu zostały zrobione w Chorwacji w trakcie wycieczki statkiem z Tucepi na wyspę Korcula.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.