Poradnik fotografii>Budowa aparatu cyfrowego>MATRYCE >Dynamika matrycy
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
DYNAMIKA MATRYCY
Sygnał elektryczny generowany w pikselu matrycy jest wprost proporcjonalny do natężenie padającego na niego światła.Bardziej obrazowo opiszemy to tak. Piksel może wygenerować sygnał elektryczny od około 0 do pewnej maksymalnje wartości, powiedzmy do 100 umownych jednostek.
To "około 0" to sygnał genrowany przez piksel w ciemności, czyli samoistnie. To inaczej prąd ciemny piksela. Sygnał o wartości 100 jest generowany przy jakimś tam oświetleniu, już bardzo jasnym. Jeżeli ów piksel oświetlimy jeszcze jaśniejszym światłem, to sygnał generowany już nie wzrośnie, bo 100 jednostek to najwyższy możliwy sygnał.
Dynamikę piksela i całej matrycy wyrażamy jako stosunek największego możliwego do otrzymania sygnału elektrycznego do najmniejszego, który generuje piksel nie oświetlony.
Im większa jest dynamika matrycy, tym lepiej oddane są na jednym zdjęciu obszary ciemne i jasne.
Mała dynamika (w starych aparatach) powoduje, że zdjęcie jest "płaskie". Obszary jasne, bardzo jasne i wyjątkowo jasne będą na zdjęciu jednakowo jasne a do tego nie wiele jaśniejsze od obszarów ciemnych.
Dla potrzeb zdjęć amatorskich każdy, nawet tani kompakt, ma dynamikę wystarczającą. Ale dla zdjęć artystycznych, czy naukowych, dynamika taniego kompaktu może być zbyt mała. W najnowszych modelach apratów cyfrowych (produkowanych od roku 2007) niedostatki zdjęcia wynikające z małej dynamiki matrycy sa rekompensowane programowym rozjaśnianiem obszarów zbyt ciemnych i przyciemnianiem zbyt jasnych.
Nie jest to jednak zwiększaniem dynamiki matrycy a jedynie takie poprawianie wyglądu zdjęcia, by nie było na nim miejsc zupełnie ciemnych i całkowicie białych, bez widocznych w tych obszarach szczegółów fotografowanych obiektów.
Istnieją specjalne techniki obróbki komputerowej zdjęć, które pozwalają z kilku zdjęć naświetlonych w różnym stopniu uzyskać jedno, na którym widoczne są szczegóły zarówno w obszarach jasnych, jak i ciemnych. Metoda taka jest opisna w paragrafie Technika HDR
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.