Poradnik fotografii>Budowa aparatu cyfrowego>MATRYCE >Parametry techniczne matrycy
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Parametry matrycy Kodak KAF 8300
Parametry techniczne matrycy typu CCD przytoczone tutaj pozwolą fotoamatorom posiadającym pewną wiedzę techniczną zorientować się w szczegółach budowy i działania matrycy. Dane techniczne zaczerpnięto z biuletyny firmy KODAK. Przytaczamy tu tylko niektóre z parametrów i objaśniamy je w sposób możliwie przystępny.
- Całkowita liczba piskeli 3448 (w poziomie) x 2574 w pionie = w przybliżeniue 8,9 MP
- Liczba aktywnych pikseli 3358 x 2536 = w przybliżeniu 8,6 MP
- Rozmiary piksela 5,4 mikrometra x 5,4 mikrometra (mikrometr= 1/1000000 metra), czyli piksel jest kwadratem o boku =0,0054mm
- Rozmiary rejestrowanego obrazu 17,96mm x 13,52mm
- Proporcje obrazu 4:3
- Sygnał nasyceniowy 255000 elektronów. Tzn. w jednym pikselu może zostać zgormadzone tyle elektronów wybitych z atomów krzemu padającym światłem. Jeżeli na piksel padnie więcej światła, to nie zostanie ono już zarejestrowane. Porównajmy piksel do naczynia o objętości np. 1litra, z naniesioną na skalą co 0,001litra. Do naczynia wlewamy wodę i dopóki nie jest ono pełne, wiemy ile wody wlaliśmy. Po napełnienia naczynia (nasyceniu) możemy dalej dolewać wody ale będzie ona przelewać się przez brzegi (to odpowiednik bloomingu) i nie wiemu już ile ponad ten jeden litr wlaliśmy.
- Zabezpieczenie przed bloomingiem - 1000x wielkość sygnału nasycającego. Elektrony "przepełniające" piksel wylatują z niego i wpadając do sąsiedniego piksela zakłócają obraz, sztucznie zwiększając liczbę lektronów zgromadzonych w sąsiednim piselu. Taki efekt pojawi się dopiero wówczas, gdy liczba elektronów wygenerowana w danym pikselu przekroczy 1000 razy jego pojemność. Dopóki to nie nastąpi, te dodatkowe elektrony będą odprowadzene na zewnątrz matrycy.
- Wydajność kwantowa
- Czerwień 33% - czyli 33% światła czerwonego zamienione zostaje na elektrony.
- Zieleń 40% - 40% światła zielonego zamienione zostaje na elektrony.
- Niebieski 33% - 33% światła niebieskiego zamienione zostaje na elektrony.
- Czułość: 23 mikrowolty/elektron (23 milionowe części wolta na jeden elektron zgromadzony w pikselu)
- Szumy: 16 elektronów, czyli bez naświetlania w pikselu samoistnie może zgromadzić się do 16 elektronów, które są błednym sygnałem.
- Sygnał w ciemności (prąd ciemny): 200 eletronów/sekundę. Tzn uaktywniony piksel, na który nie pada światło zgromadzi w ciągu jednej sekundy 200 elektronów. Teraz można zrozumieć, dlaczego długi czas naświetlania zdjęcia daje obraz złej jakości. Im dłużej naświetlamy, tym więcej "pasożytniczych" elektronów zgromadzi się w pikselach.
- Temperatura podwajania się prądu ciemnego 5,8 C. Czyli podgrzanie matrycy o 5,8 stopni podwaja liczbę "pasożytniczych" elektronów.
- Wydajność transferu ładunków z pikseli wynosi 0,999995 a więc ładunki przesuwane sa do obwodów odczytujących praktycznie bez strat.
Informacje tu przytoczone nie wiele mówią osobom nie mającym pewnej wiedzy z fizyki, czy techniki ale znajdą się Czytelnicy, którzy chętnie je przeczytają i ewentualnie sięgną do odryginalnej broszury KODAKA. To tak, jak z jazdą samochodem. Można prowadzić samochód nie mając zielonego pojęcia jak działa np. sprzęgło ale znajomość konstrukcji i zasad działania pewnych elementów samochodu pozwala być nieco lepszym kierowcą a przede wszystkim pozwala ekonomiczniej ten samochów eksploatować.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.