Poradnik fotografii>SKANERY I SKANOWANIE>Slajdy czy przeźrocza
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Slajdy czy przeźrocza
Mowa tu o zdjęciach utrwalonych na filmach pozytywowych, które można oglądać patrząc na nie pod światło ale ponieważ obrazy są małe, 24x36mm, to dopiero włożenie takiego filmu do specjalnego rzutnika, który pozwala obejrzeć utrwalony obraz na dużym ekranie w zaciemnionym pomieszczeniu, pozwala podziwiać szczegóły utrwalonego zdjęcia.
Do początku lat 90. pojedyncze klatki takiego filmu oprawione w specjalne ramki nazywane były
- przeźroczami
- slajd
Używanie terminu slajd zamiast przeźrocze było początkowo przejawem snobizmu, szczególnie wśród osób starszych, które przez lata posługiwały się słowem przeźrocze a często nie znało ani słowa po angielsku.
W miarę dorastania dzieci, które z przeźroczami nie miały do czynienia a fotografowanie zaczynało z aparatami cyfrowymi, słowo slajd stało się powszechnie używanym i nie odnosi się już tylko do klatki filmu pozytywowego, którego obecnie mało kto używa, a do pliku cyfrowego, który wyświetlany jest na ekranie specjalnym rzutnikiem cyfrowym, zupełnie innym od tego do wyświetlania przeźroczy.
Termin slajd stał się tak powszechny, że słowo przeźrocze praktycznie zniknęło ze słownika mowy potocznej. Zanika też używanie filmów do fotografowania. I to zarówno negatywowych jak i pozytywowych. Jedynie artyści i zawodowcy z dziedziny reklamy używają jeszcze aparaty analogowe i filmy do utrwalania obrazów. Są, rzecz jasna, amatorzy korzystający z aparatów analogowych ale to już wyjątki.
W naszym Fotoporadniku będziemy używać terminu przeźrocze i slajd. Słowo slajd jest krótsze i bardziej zrozumiały dla młodszych pokoleń, choć młodzi ludzie pod tym terminem znają plik cyfrowy wyświetlany rzutnikiem cyfrowym.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.