Poradnik fotografii>Kalibracja kolorów>Panele LCD TN, VA i IPS
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Panele monitorów typu TN, VA i IPS
Panel monitora LCD to płaski element wyświetlający obrazy. Najpopularniejsze typy paneli to
- TN (Twisted Nematic)
- VA (Vertical Alignment)
- S-IPS oraz H-IPS (In Plane Switching)
Panele TN
To najpowszechniej stosowane panele w tanich monitorach. Mają bardzo krótki czas reakcji, w granicach 2ms do 5ms, jednak odtwarzanie kolorów, kontrast i kąt widzenia są najsłabsze wśród wszystkich typów paneli LCD. Panel TN sa 6 bitowe, w porównaniu z 8 bitowymi panelami VA i IPS i to jest powodem słabego odwzorowywania kolorów. W monitorach z tymi panelami stosowana jest technika symulacji rozdzielczości 8-bitowej, zwna ditheringiem, ale rezultaty są dość mizerne. Panele TN, jako najtańsze, są najpowszechniej stosowane w popularnych monitorach komputerowych. Można na nich oglądać zdjęcia ale nie nadają się dla bardziej wymagających fotoamatorów.
Panele VA
Panele tego typu, bardziej dokładnie oznaczane S-PVA i S-MVA charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów, większym kontrastem i intensywniejszą czernią w porównaniu z panelami typu TN. Czasy reakcji tych paneli są jedank zdecydowanie dłuższe niż paneli typu TN i IPS, dlatego nie nadają się do oglądania szybko zmieniających się obrazów.
Dodatkową wadą jest tzw. color shifting, co znaczy przesunięcie kolorów. Piksel oglądany pod różnymi kątami ma nieco inny kolor. To "przesunięcie kolorów" dodatkowo powoduje, że oglądane ciemne sceny są pozbawione cieni, jeżeli patrzymy na nie prostopadle do ekranu. Ze względu na lepsze odtwarzanie kolorów niż panele TN i niższą cene od monitorów z panelami IPS są one bardzo powszechne w monitorach średniej klasy.
Panele IPS
Typ S-IPS charakteyzuje się doskonałym odwzorowaniem barw, dużym kątem widzenia - do 178 stopni i średniej długości czasem reakcji - od 6ms do 16ms. Panel z czasem reakcji dłuższym niż 8ms nie nadaję się już do gier, gdyż smużenie staje się zbyt denerwujące.
Panele H-ISP to nieco nowsza odmiana niż S-IPS, z lepszym kontrastem. Monitor z panelem S-IPS można rozpoznać patrząc na niego pod dużym kątem. Wówczas to na czerni pojawia sie lekki odcień purpury.
Tak więc kupując monitor dla celów zaawansowanej obróbki grafiki warto zainteresowac się typem panela jaki w nim jest zastosowany. Trzeba jednak pamiętać o starym powiedzeniu - dostajesz to za co płacisz. W oryginale "you get what you pay for".
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.