Poradnik fotografii>Fotografia dla dzieci>Jak trzymać aparat fotograficzny
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Jak trzymać aparat robiąc zdjęcia?
Jest to pozornie śmieszne pytanie ale od prawidłowego trzymania aparatu i poprawnego naciskania przycisku (spustu) migawki zależy czy zdjęcie wyjdzie dobrze, czy tez „jako tako”. Z czego to wynika?
Wszystkie tanie i proste cyfrowe aparaty fotograficzne mają kształt pudełeczka o wymiarach około 9cm x 5cm i grubości około 2cm. Piszemy o tanich i prostych, bo takich używają dzieci. Na tylnej ściance aparatu jest wyświetlacz, czyli ekranik na którym widzimy to co chcemy sfotografować albo oglądamy zrobione już zdjęcia. Wyświetlacza zajmuje prawie całą powierzchnie a po jego bokach jest kilka przycisków służących do ustawienia aparatu tak, by w danych warunkach wykonane zdjęcie było możliwie najlepsze. Kilka przycisków umieszczonych jest też na górnej ściance aparatu.
Bardzo trudno jest trzymać aparat w dłoniach bez dotykania owych przycisków. A jeżeli zaciśniemy dłoń za mocno, to bardzo łatwo przypadkowo zmienić ustawienia. Może być tak:
- Ustawiliśmy (a może zrobił to dla nas ktoś doświadczony w dziedzinie fotografii) aparat dla robienia zdjęć w słoneczny dzień
- a przypadkowo nacisnęliśmy jakiś przycisk na obudowie i przestawiliśmy aparat na robienie zdjęć przy świetlówkach.
- Efektem będzie kompletnie złe kolory. Np. zieleń zrobi się niebieskawa.
- Musimy tak ułożyć go w dłoniach, by ich ewentualne zaciśnięcie nie powodowało naciśnięcia któregoś z przycisków na obudowie aparatu.
- Musimy jednak trzymać aparat pewnie, by nie wypadł z dłoni i nie kołysał się w rękach.
- Musimy jednak trzymać aparat dość swobodnie bo zaciskanie dłoni powoduje ich drżenie i zdjęcia będą poruszone.
- Spust migawki, czyli przycisk, którego naciśnięcia powoduje wykonanie zdjęcia, należy naciskać powoli, delikatnie. Dlaczego?
Ustawienia ostrości i pomiar oświetlenia zajmują wprawdzie tylko ułamek sekundy ale zbyt szybkie naciśnięcia do końca spustu migawki może sprawić, że zdjęcie zostanie wykonane zanim jeszcze dobrane zostaną prawidłowe ustawienia aparatu.
Najczęściej zdjęcie będzie nieostre, gdyż ustawianie ostrości w paracie trwa najdłużej.
Co to jest ostrość i pomiar światła objaśnimy w kolejnych paragrafach.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.