Poradnik fotografii>FOTOGRAFOWANIE LUSTRZANKĄ>Zdjęcia obiektywem szerokokątnym
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Fotografowanie obiektywem SAMYANG F=10mm f/2.8
W Polsce dostępny jest od kilku tygodni najnowszy obiektyw szerokokątny obiektyw firmy SAMYANG o ogniskowej 10 mm i jasności f/2.8. Nie jest to obiektyw typu "rybie oko", tylko standardowy, dający prostoliniowe odwzorowanie. Obiektyw przeznaczony jest do aparatów o matrycach APS-C, dla której przelicznik tzw. "crop factor" wynosi 1,6. Oznacza to,
- że w aparacie z matrycą tej wielkości daje obraz taki jak
- obiektyw o ogniskowej 16mm w aparacie z matrycą pełnowymiarową (24 x 36 mm)
Jest to obiektyw wręcz idealny do fotografowania wnętrz, krajobrazów, architektury. li może pracować w trybach A i S.
- Dostępny jest do aparatów z mocowaniem:
- Nikon F
- Sony A
- Sony E
- Minolta
- Pentax K
- 4/3
- Mikro 4/3
- Samsung NX
- Canon EF-S
- Canon EF-M
- Fujifilm
- Jedynie wersja do Nikona ma automatykę ekspozycji A i S, czyli może pracować w trybie priorytetu przysłony lub migawki.
- Kąt widzenia obiektywu różni się dla różnych modeli aparatów i wynosi od 93,4 stopnia dla aparatów z mocowaniem 3/4 do 19,6 stopnia dla Nikona.
- Dla porównania, kat widzenia obiektywu o ogniskowej 18mm dla tych samych aparatów wynosi około 74 stopnie.
Najistotniejsze parametry i właściwości obiektywu SAMYANG 10 mm f/2.8, ważne dla fotografa to
- Długość ogniskowej - jedna z najkrótszych w obiektywach do lustrzanek.
- Bardzo duża głębia ostrości wynikająca z tak krótkiej ogniskowej rzeczywistej.
- Jasność f/2.8 - zupełnie przyzwoita, pozwalająca na fotografowanie w słabym świetle.
- całkowicie manualny
- tryb S, czyli ustawiamy ręcznie przysłonę na obiektywie a program w aparacie dobiera czas naświetlania.
- Ostrość musimy w każdym przypadku ustawiać ręcznie.
Przy tak krótkiej ogniskowej rzeczywistej - 10mm, głębia ostrości jest bardzo duża, tym nie mniej nawet tym obiektywem można zrobić zdjęcie nie będące ostre w całym kadrze. Dlatego fotografowanie tym obiektywem wymaga pewnego doświadczenia. W przypadku aparatów cyfrowych, gdy wykonanie kilkudziesięciu zdjęć i natychmiastowe ich obejrzenia nie przedstawia żadnych trudności ani kosztów, wystarczy kilkadziesiąt minutowa "sesja" zdjęciowa, by opanować ustawianie ostrości.
Canon EOS 650D pozwala w trybie Live View, czyli przy komponowaniu zdjęcia na monitorze, powiększyć fragment kadru 5x lub 10x. Daje to możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia ostrości.
Drugim elementem fotografowania, który trzeba opanować, to odpowiednia odległość od budynku, jeżeli fotografujemy architekturę. Zbyt mała odległość tworzy wrażenie przewracającego się do tyłu budynku. Pokażemy to na przykładowych zdjęciach. Odpowiednia kompozycja kadru daje piękną, głęboką perspektywę, co również będzie widoczne na zdjęciach. Wszystkie zdjęcia ilustrujące opisane tu zasady fotografowania umieszczone są na portalu Flickr i do niego będzie link. Ma to tę zaletę, że zdjęcia są tam w pełnej rozdzielczości i Czytelnik może je sobie załadować na swój komputer.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych tym obiektywem. Pod zdjęciami jest link do portalu Flickr, gdzie można te i kilka innych zdjęć obejrzeć w różnych rozdzielczościach, do oryginalnej włącznie.
Plaża bałtycka z widokiem na Ahlbeck. To konkretne zdjęcia zostało opracowane metodą pseudo HDR.
Wnętrze pokoju w pensjonacie.
To zdjęcia demonstruje dużą głębię ostrości. Oglądając je na portalu Flickr zobaczymy, że nie jest ta głębia bardzo duża, gdyż pełna ostrość jest dla tablicy z napisami a na końcu kadru widać lekkie rozmazanie.
Piękna perspektywa ulicy nadmorskiej w Ahlbeck, NIemcy
Poniższy link pozwoli obejrzeć kilka zdjęć zrobionych obiektywem SAMYANG 10mm f/2.8. Kto umie się posługiwać tym portalem potrafi obejrzeć zdjęcia w kilku rozdzielczościach, do oryginalnej (5184 x 3456) włącznie.
- Zdjęcia na portalu Flickr
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.