Poradnik fotografii>Porady praktyczne>Oznaczenia obiektywów
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Oznaczenia obiektywów do lustrzanek Canon'a
Na początek objaśnimy symbole, którymi oznaczane są dwa podstawowe typy obiektywów do lustrzanek Canon'a
- EF
- i EF-S
Musimy zacząć od objaśnienia symboli matryc stosowanych w dwóch podstawowych typach lustrzanek Canon'a, gdyż dwa typy obiektywów przeznaczone są do odpowiednich typów aparatów.
- Matryca o symbolu FF, od angielskie nazwy Full Frame, czyli "pełna ramka", ma wymiary 36mm x 24mm, czyli takie jak klatka filmu małoobrazkowego o symbolu 35 (tak, 35)
- Matryca o symbolu APS-C, od angielskiego Advanced Photo System type-Classi,ma wymiary 22,3mm x 14,9mm
- Zauważymy, że matryca APS-C ma przekątną (=26,82mm) 1,6x krótszą od przekątnej matrycy FF (=42,27mm).
Obiektyw ma okrągły otwór i obraz rzutowany na tylną ścianę aparatu jest okręgiem. Okrąg ten musi obejmować całą matrycę a więc musi mieć średnicę równą przekątenj matrycy. I tak:
- Obiektywy oznaczone EF-S rzutują na tylną ścianę aparatu obraz o średnicy około 27mm
- Obiektywy oznaczone EF rzutują na tylną ścianę aparatu obraz o średnicy około 43mm
- Z tego wynika, że obiektywy EF-S są przeznaczone do aparatów z matrycą APS-C
- A obiektywy EF do aparatów z matrycą pełnowymiarową FF.
- Oba typy obiektywów mają ten sam system mocowania i można:
- Do aparatu z matrycą APS-C zamontować obiektyw oznaczony EF ale to nie ma sensu, gdyż taki obiektyw jest dużo droższy od obiektywu EF-S a i tak aparat z matrycą APS-C nie wykorzysta całego obrazu rzutowanego przez ten obiektyw.
- Montując do aparatu z matrycą FF obiektyw EF-S będziemy rzutować na matrycę obraz nie obejmujący całej matrycy i narożniki zdjęcia będą bardzo mocno przyciemnione.
Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt związany z wielkością matrycy w aparacie i ogniskową obiektywu. Wartość ogniskowej obiektywu jest wytłoczona na jego korpusie i to jest ogniskowa rzeczywista. Natomiast
- W aparacie z matrycą APS-C obiektyw daje obraz jak by miał ogniskową 1,6x dłuższą od ogniskowej rzeczywistej. Ta zwiększona wartość ogniskowej nazywa się ogniskową równoważną lub ekwiwalentną.
- Wspólczynnik przez który należy pomnożyć długość ogniskowej rzeczywistej aby uzyskać wartość ogniskowej równowąznej nazywany jest wspólczynnikiem przeliczeniowym lub, z angielskiego - crop factor.
- Zdecydowanie tańsze od aparató z matrycą FF
- Obiektywy EF-S przeznaczone dla nich są również zdecydowani tańsze od obiektywów EF
- Jakość zdjęć z obu aparatów jest porównywalna i jedynie bardzo trudne warunki świetlne dają pewną przewagę aparatom z matrycą FF.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.