Poradnik fotografii>PANORAMY>Przeliczanie ogniskowej na kąt widzenia
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Przeliczanie długości ogniskowej na kąt widzenia obiektywu
Długość ogniskowej równoważnej (przeliczonej dla formatu pełnoklatkowego) jest informacją, czy mamy do czynienia z obiektywem szerokokątnym, normalnym, czy teleobiektywem. Przygotowanie się do wykonania serii zdjęć do panoramy wymaga jednak dokładnej znajomości kąta widzenia obiektywu w naszym aparacie. Mówimy tu o przypadku korzystania z porządnej głowicy do robienia panoram. Głowicy, która pozwala obracać aparat bardzo precyzyjnie w poziomie i w pionie. Musimy bowiem wyliczyć o jaki kąt obracać aparat w poziomie do wykonania kolejnego zdjecia aby nowy kadr przekrywał się z poprzednim o, powiedzmy, 25%. Analogicznie musimy wiedzieć o ile podnieść oś obiektywu, by kolejny szereg zdjęć przekrywał się z poprzednim też o 25%. Dla dobrego złożena wszystkich zdjęć w panoramę, kolejne zdjęcia muszą pokrywać krajobraz w sposób pokazany na Rys.1.
![]() |
Rys.1. W części A) obraz kolejnych kadrów przesunięto względem siebie w pionie by było wyraźnie widać, że kolejne ujęcia przekrywają się. Zdjęcia wykonujemy, oczywiście, bez takiego przesuwania w górę i w dół.
W części B) pokazano jak powinny przekrywać się kolejne rzędy zdjeć.
Kąta widzenia w poziomie i w pionie
W paragrafie kąt widzenia obiektywu zdefiniowane są kąty widzenia w poziomie i w pionie. Pokazujemy tu rysunek z tym definicjami
![]() |
Dla przygotowania danych do wykonania zdjęć do panoramy musimy obliczyć dla naszego aparatu osobno kąt widzenia poziomy i kąt widzenia pionowy. Aby wykonać takie oblicznia musimy znać:
- Ogniskową równoważną, z którą będziemy wykonywać zdjęcia. W przypadku obiektywu typu zoom najprościej jest ustawić ogniskową najdłuższą lub najkrótszą, gdyż ich wartości są ściśle określone.
- Rozmiary matrycy , które musimy brac do obliczeń to 24x36mm. To jest konsekwencja brania do obliczeń ogniskowych równoważnych.
Obliczamy kąty widzenia w poziomie
Obliczymy poziomy kąt widzenia. Zrobimy to w oparciu o pokazany poniżej rysunek.
![]() |
Objaśnimy znaczenie poszczególnych symboli na rysunku.
- α/2 - połowa kąta widzenia w poziomie
- F - długość ogniskowej równoważnej obiektywu
- d/2 - połowa szerokości matrycy pełnoklatkowej
- Połowę szerokości matrycy dzielimy przez długość ogniskowej
- 18mm/140mm=0,1286
- Wynik takiego dzielenia jest tangensem kąta α/2, musimy teraz obliczyć wartość tego kąta.
- Bierzemy kalkulator, który ma funkcje trygonometryczne (sin, cos, tan). Nam potrzebna jest odwrotna funkcja trygonometryczna
- tan-1
- Jeżeli mamy kalkulator firmy Casio ( bardzo polularne) to:
- Naciskamy klawisz SHIFT
- Następnie klawisz z napisem tan ( a nad nim jest symbol tan-1)
- Wprowadzamy wynika dzielenia - 0.1286
- naciskamy zank =
- Otrzymujemy wynik 7.328 - jest to wartość kąta α/2
- A więc cały poziomy kąt widzenia jest DWA RAZY większy i wybosi 14.66 stopnia.
- Odrzucamy cyfry po przecinku i mamy 14 stopni. Jest to przybliżony poziomy kąt widzenia naszego aparatu z ogniskową F= 140mm
Obliczamy kąty widzenia w poziomie
Pionowy kąt widzenia obliczamy dokładnie tak samo jak poziomy z tą tylko różniacą, że teraz wartość d będzie równa wyskości matrycy pełnoklatkowej, czyli 24mm.
- Obliczony pionowy kąt widzenia wynosi 9,798 stopni.
- Tu również odrzucamy cyfrę po przecinku i zostaje nam 9 stopni.
Wykonanie zdęć do panoramy
Po zamontowaniu aparatu do głowicy i ustawieniu ręcznie parametrów ekspozycji
- Wycelowujemy go w lewy dolny narożnik tego, co ma być na naszej panoramie.
- Robimy 1-sze zdjęcie
- Obracamy aparat w prawo o 75% wartości poziomego kąta widzenia. W naszym przykładzie będzie to 10 stopni
- Robimy 2-gie zdjęcie
- Obracamy o kolejne 10 stopni w prawo i tak aż do momentu, kiedy w celowniku znajdzie się ostatni fragment krajobrazu, czy obiektu, który chcemy mieć na naszej panoramie.
Zależnie od wymagań co do widoku na zdjęciu panoramicznym robimy dwa, trzy, czy więcej rzędów zdjęć wg podanego tu przepisu. Innymi słowy, skanujemy obiekt wykonując dla każdej pozycji zdjęcie.
Dlaczego obliczone kąty widzenia i wartości przeunięć aparatu zmniejszamy poprzez odrzucanie cyfr po przecinku? Chodzi o to by kolejne zdjęcia pokrywały się w minimum 75%. Mogą jeszcze bardziej nachodzić na siebie tylko wtedy zdjęć trzeba wiecej i ich obróbka w komputerze może trwać bardzo długo, nawet wiele godzin.
Dlaczego mamy ustawić ręcznie parametry ekspozycji a nie wybrać tryb zdjęć panoramicznych? Taki tryb pozwala na dość ograniczoną liczbę kolejnych zdjęć i do tego robi je w zmniejszonej rozdzielczości. Chcąc mieć naprawdę bardzo dużą panoramę nie możemy więc korzystać z trybu panorama ale musimy mieć doskonałej jakości głowicę do zdjęć panoramicznych.
Wykonywanie zdjęć do dużej panoramy wymaga nie tylko obliczeń przed ich rozpoczęciem ale i dużo cierpliwości i precyzji przy robienu kolejnych zdjęć. Chyba że .... mamy głowicę GigaPan EPIC. A warto przypmnieć, że głowica ta nie jest wcale droższa od dobrej klasy głowicy do zdjęć panoramicznych.Tyle tylko, że GigaPan EPIC nie umożliwia wykonania zdjęć w przedziale 180 stopni w pionie.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.