Poradnik fotografii>BUDOWA LUSTRZANKI>Pryzmat pentagonalny
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Pryzmat pentagonalny w lustrzance
W każdej lustrzance, czyli aparacie fotograficznym z wymiennymi obiektywami i lusterkiem kierującym promienie świetlne do celownika optycznego, znajduje się pryzmat pentagonalny. Pryzmat ten służy do skierowania promieni świetlnych odbitych od lusterka do oka fotografa. Schemat biegu promieni świetlnych w lustrzance pokazany jest na załączonym rysunku.
![]() |
Bieg promieni świetlnych w lustrzance
- Obiektyw
- Ruchome lusterko, które na czas wykonania zdjęcia podnoszone jest do góry pozwalając promieniom światła dotarcie do matrycy (lub filmu).
- Matryca światłoczuła a w aparacie analogowym film
- Pryzmat pentagonalny. Tak wygląda w przekroju.
- Okular przez który patrzymy na fotografowany kadr.
Można zapytać. Dlaczego zamiast tego pryzmatu, który dwukrotnie zmienia kierunek promieni świetlnych, nie ma tam drugiego lusterka? Są dwie przyczyny takiego rozwiązania.
- Odbicie światła wewnątrz pryzmatu jest tzw. całkowitym odbiciem wewnętrznym ze 100% "wydajnością", czyli nie ma absolutnie żadnej utraty intensywności światła.
- Dwukrotne odbicie jest potrzebne aby fotograf widział obraz prawidłowo, czyli nie odwrócony "do góry nogami", czy lewą stronę "zamienioną" z prawą.
- Obiektyw tworzy obraz rzeczywisty odwrócony
- Lusterko obraca po raz drugi, mamy więc obraz prawidłowo ustawiony
- Pierwsze odbicie od wewnętrznej powierzchni pryzmatu (całkowite odbicie wewnętrzne) obraca znowu obraz.
- Drugie odbicie obrac po raz kolejny, dając poprawną orientację obrazu.
Zjawisko całkowitego odbicia wewnętrznego opiszemy w osobnym paragrafie. Znajomość teorii tego zjawiska nie jest potrzebna fotografowi ale dla wnikliwych Internautów będzie to ciekawa lektura uzupełnijąca.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.