Poradnik fotografii>Budowa aparatu cyfrowego>ELEKTRONIKA>Procesor
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
PROCESOR APARATU CYFROWEGO
Każdy aparat cyfrowy jest sterowany swego rodzaju komputerem. A więc, podobnie jak komputer, ma procesor, pamięci RAM i ROM. W pamięci ROM zapisane są programy obsługi aparatu a pamięć RAM, jak w normalnym komputerze, umożliwia wykonywanie programów i przechowywanie wyników do czasu ich zapisania na karcie pamięci aparatu.
Czym różni się procesor aparatu fotograficznego od procesora w komputerze, np. od PENTIUM 4?
Procesor w aparacie jest skonstruowany i zaprogramowany do bardzo specjalistycznych zadań, związanych z pracą apratu. Nie jest on tak uniwersalny jak procesor Pentium, czy AMD, ale za to szybciej wykonuje operacje potrzebne do wykonania i zapisania zdjęcia.
Procesor aparatu jest po prostu procesorem wyspecjalizowanym dla realizowania określonych programów i dlatego działa szybciej. Jest, mówiąc innymi słowy, zoptymalizowany dla określonych celów.
Poza tą optymalizacją, to z punktu widzenia techiki cyfrowej jest takim samym procesorem, jak każdy inny, w komputerze, w konsoli do gier itp.
Znani producenci aparatów cyfrowych konstruują procesory do swoich aparatów i, rzecz jasna, trzymają w tajemnicy wszelkie szczegóły rozwiązań ich dotyczące.
Co jakiś czas słyszymy o nowym typie procesora, który producent zastosowuje w nowych modelach swoich aparatów.
Oprogramowanie procesora
Raz zaprojektowany i skonstruowany procesor jest wykorzystywany przez pewiem czas (rok, lub kilka lat) w kolejnych modelach apartów cyfrowych.
Natomiast oprogramowanie w pamięci ROM,
zwane oprogramowaniem firmowym jest udoskonalene prawie od modelu do modelu aparatu.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.