Poradnik fotografii>Fotografowanie>Najlepsza ostrość
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
Zdjęcie doskonałe
Jak robić dobre zdjęcia
Mamy na myśli doskonałe technicznie, gdyż artystycznie - to inna sprawa. Warunkami uzyskania zdjęcia doskonałego technicznie są:
- idealna ostrość, o ile istnieją rzeczy idealne,
- prawidłowe naświetlenie, czyli ekspozycja.
Idelna ostrość
Wyjdziemy poza wymagania amatora uwieczniającego wycieczki, czy interesujące widoki. Dla profesjonalisty żadne zdjęcie nie jest idealnie ostre ale stara się on uzyskać najlepszą z możliwych ostrość. Ta najlepsza ostrość dotyczy elementu, który fotografujemy. Zdjęcie kwiatu będzie doskonałym, gdy sam kwiat będzie ostry a tło nieco rozmyte. W przypadku fotografowania krajobrazu będziemy chcieli mieć ostre wszystkie elementy kadru. Tak więc ostrość zjęcia odnosi się do konkretnego przypadku ale niektóre warunki uzyskania ostrego zdjęcia są identyczne dla wszystkich sytuacji.
Najważniejszy warunek to
- ELIMINACJA WSZELKICH MOŻLIWYCH DRGAŃ APARATU W TRAKCIE NAŚWIETLANIA MATRYCY (FILMU)
- Robić zdjęcia aparatem umocowanym na statywie
- Otwierać migawkę za pomocą odpowiedniego wężyka podłączonego do aparatu
- Wszystkie aparaty fotograficznenieco wyższej klasy mają taką możliwość, należy tylko dokupić pasujący do niego wężyk spustowy, któy kosztuje około 30 zł.
- Można korzystać z urządzeń bezprzewodowych ale są o wiele droższe i większość kompaktów nie ma możliwości ich wykorzystania.
- Jeżeli nie mamy żadnego z wymienionych urządzeń lub nasz aparat nie ma możliwości korzystania z nich, to rozwiązaniem jest
SAMOWYZWALACZ
Zamiast naciskać palcem przycisk migawki, co zawsze powoduje poruszenie aparatu, ustawiamy czas np. 5 sekund, naciskamy spust a po tych 5. sekundach migawka zostanie otwarta bez dotykania aparatu.
- Fotografując lustrzanką warto skorzystać z trybu blokowania lusterka. W normalnym trybie fotografowania po naciśnięciu spustu migawki najpierw lusterko podskakuje do góry, odsłaniając matrycę, a potem dopiero otwiera się migawka. Przeskok lusterka w górną pozyjce wywołuje drgania aparatu, które mogą przyczynić sie do miniamlnej, ale jednak, nieostrości zdjęcia.
- Jeżeli tylko warunki oświetleniowe pozwalają, robić zdjęcia z najniższym ISO ustawionym w aparacie.
- Robić zdjęcia z przysłoną ustawioną na około dwa stopnie powyżej wartości odpowiadającej maksymalnemu otworowi, czyli najmniejszej liczbowo wartości przysłony. Aparat ustawiamy w trybie priorytetu przysłony, czyli my ustawiamy wartość przysłony a program dobiera czas ekspozycji.
- Przykładowo. Jeżeli nasz obiektyw ma najmniejszą wartość przysłony f/2.8, to dwa stopnie wyższą wartością będzie f/5.6. Ta reguła nie zawsze będzie możliwa do zastosowania, bo decydującym czynikiem będzie oświetlenie fotografowanej sceny i ewentualne wymagania co do głębi ostrości.
- I jeszcze jedno wymaganie, które może budzić zdziwienie. Fotografując z aparatem na statywie należy wyłączyć stabilizację drgań aparatu o ile taka funkcja jest w naszym aparacie.
- Fotografując z ręcznym ustawianiem ostrości należy korzystać z zoomowania obrazu na monitorze aparatu. Monitory są za małe, by zauważyć na nich nieostrości, które na ekranie komputera okażą się nie do przyjęcia dla zrobienia odbitek.
Większość sytuacji, w których robimy zdjęcia nie pozwala na spełnienie wszystkich warunków zapewniających idelaną ostrość ale warto o nich pamiętać i stosować je zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Przytoczone tu warunki otrzymania naprawdę ostrego zdjęcia pozwolą na zrobienie dużych odbitek nawet z małych fragmentów kadru, wybranych już programem komputerowym.
Warunek prawidłowego naświetlenia, wymieniony na początku, jest znacznie bardziej skomplikowany i trudniejszy do zrealizowania niż owa "idealna" ostrość. Ale naświetlenie, czyli ekspozycję można korygować w dość szerokim zakresie już przy pomocy programów do obróbki zdjęć w komputerze. Tak więc poprawne naświetlenie nie jest tak krytyczne, jak ostrość zdjęcia, bo tej praktycznie nie da się poprawić znacząco.
Naświetlanie jest omówione w tym Fototporadniku w kilku miejscach ale poświęcimy temu zagadnieniu następny paragraf, w którym zbierzemy informacje rozrzucone po różnych stronach Fotoporadnika.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.