Poradnik fotografii>Fotografowanie>Tryby fotografowania>Krajobrazy
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
ZDJĘCIA KRAJOBRAZÓW
W tym przypadku chcemy mieć jak największy obszar krajobrazu na zdjęciu i wszystko powinno być ostre. A więc procesor dobierze
- najmniejszy, możliwy dla danego oświetlenia, otwór przesłony (największa liczba)
- i odpowiedni czas otwarcia migawki, który zapewni prawidłowe naświetlenie.
- Ogniskowa obiektywu powinna być ustawiona na najkrótszą wartość, co daje najszerszy kąt widzenia, czyli obejmujemy najwięcej fotografowanego przedpola.
Bywają sytuacje, że nie chcemy fotografii wszystkiego, co przed nami. Wówczas musimy dobrać ogniskową tak, by mieć w polu widzenia to, co nas interesuje i chcemy utrwalić.
Dla robienia dobrych zdjęć tego typu należy używać statyw, gdyż często maksymalnie przymknięta przesłona wymaga czasu otwarcia migawki 1/30 s lub dłuższych i "z ręki" trudno o zdjęcie nieporuszone, szczególnie, że krajobraz na ogół powiększamy do większych formatów, niż inne rodzaje zdjęć.
Jeżeli aparat posiada stabilizator obrazu, to koniecznie powinniśmy go włączyć. Daje to możliwość wykonania zdjęć z czasami nieco dłuższymi niż 1/30 s. Jednak dobrego statywu stabilizator nie zastąpi, szczególnie przy czasach rzędu 1/2 , czy 1 s, nie mówiąc o dłuższych.
Najlepsze zdjęcia krajobrazów zrobimy wówczas, gdy aparat umożliwia ręczne ustawianie parametrów i mamy pewną wiedzę o kompozycji fotografii.
Bracketing ekspozycji
Przy fotografowaniu krajobrazów o zróżnicowanym oświetleniu należy włączyć funkcę bracketingu ekspozycji. To nic nie kosztuje a da nam kilka zdjęć o różnym naświetleniu i pozwoli wybrać najlepsze.
W zasadzie w każdej sytuacji, gdy oświetlenie nie jest równomierne, bracketing ekspozycji jest zalecany.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.