Poradnik fotografii>Encyklopedia fotografii >Filtry>Filtry neutralne
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
FILTR NEUTRALNY
Filtry, to poprostu szklane lub plastikowe płytki, które umieszczamy przed obiektywem i których zadaniem jest ograniczenie natężenia światła wpadającego do aparatu i naświetlającego matrycę (film a aparacie analogowym). Stosowanych jest wiele typów filtrów ale najbardziej przydatne i o zrozumiałym dla amatora działaniu są filtry neutralne.
- Filtr neutralny pełny.
- Filtr neutralny połówkowy.
Filtr neutralny pełny
to poprostu szare szkło, które zmiejsza natężenie światła wpadającego do aparatu. Dobrej jakości filtr neutralny "przytłumia" w równym stopniu wszystkie kolory światła widzialnego. Po co nam taki filtr? Wyjaśnimy na przykładach.
Robimy zdjęcia fontanny, w pełnym słoncu, latem. Chcemy uzyskać efekt "poruszania" się strumieni wody, czyli musimy ustawić czas otwarcia migawki około 1/60s lub nawet dłuższy. Przy takim czasie naświetlania procesor aparatu chciałby ustawić przysłonę f22 a nasz aparat ma największą wartość (czyli najmniejszy otwór) zaledwie f7.5.
Nałożenie na obiektyw filtru neutralnego pełnego o odpowiednim stopniu tłumienia powoduje takie zmniejszenie natężenia światła wpadającego do aparatu, że przy czasie 1/60s przysłona spełniająca warunki prawidłowej ekspozycji wyniesie np. 5.6.
Ogólnie - filtr neutralny pełny zmniejsza zbyt duże, dla naszych potrzeb, natężenie światła.
Filtr neutralny połowkowy
Jest to "szkiełko" o średnicy obiektywu, które w górnej części jest najciemniejsze - najbardziej wytłumia padające swiatło a im niżej, tym jest bardziej "przeźroczyste" aż w dolnej części przepuszcza prawie 100% padającego światła.
Filtr taki ma zastosowanie do zdjęć kajobrazów, kiedy mamy bardzo jasne niebo i ciemne powierzchnie w dolnej części zdjęcia. Bez takiego filtru, zależnie od ustawienia ekspozycji, mamy
- albo prześwietlone niebo i prawidłowo naświetloną ziemię,
- albo prawidlowo naświetlone niebo i zupełnie cieną ziemię.
Inne typy filtrów omówimy w osobnych paragrafach.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.