Poradnik fotografii>Fotografowanie>Tryb auto czy inny?
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
AUTOMATYKA CZY USTAWIENIA WŁASNE
Początkujący amator fotografii, bez żadnego doświadczenia, bezwzględnie powinien ustawić aparat na pełną automatykę i "popstrykać" w różnych warunkach świetlnych. Trzeba się oswoić z nowym aparatem.
Oznaczenia trybów automatyki, programowalnego i ustawień manualnych to
- Auto
- P (programowalne), umożliwia ustawienia pewnych parametrów, inne dobiera automatycznie
- M - manulane, to już tryb dostępny w aparatach wyższej klasy, najtrudniejszy do robienia zdjęć ale dający największe możliwości kreowania ciekawych efektów.
Ktoś kto już dużo fotografował aparatem analogowym, czyli tym wykorzystującym film do rejestracji zdjęć, też może pobawić się robieniem zdjęć w trybie pełnej automatyki ale naprawdę doświadczony fotoamator może od razu przystąpić do robienia zdjęć z własnymi ustawieniami parametrów.
Polecamy jedank tryb P, gdyż całkowita kontrola parametrów w trybie M jest dla fotoamatorów najwyższej klasy.
Proste kompakty nie dają wielu możliwości ustawień własnych, ale też coś niecoś można w nich narzucić - choćby rozdzielczość i stopień kompresji plików. Te parametry nie mają jednak wpływu na jakość techniczną zdjęcia i o nich wspomnimy okazjonalnie gdzie indziej.Reasumując, zaczynamy robienie zdjęć w trybie Auto i w miarę zdobywnia doswiadczenia przechodzimy do trybu P - programowalny.
Nasze wskazówki i porady będą dotyczyły robienia zdjęc w trybie P i M. Podamy też , co można ustawiać w trybie Auto i jak ustawiać poszczególne parametry, zależnie od okoliczności.
Warto przypomnieć, że mając już aparat i kartę pamięci, zdjęcia nic ale to nic nas nie kosztują. Możemy więc eksperymentowac do woli. Jedynym atrybutem niezbędnym do rzetelnego oceniania zrobionych zdjęć jest komputer, gdyż nawet na 3 calowym monitorze aparatu trudno zobaczyć wszystkie niedociągnięcia naszego zdjęcia.
Nie mając komputera, możemy zdjęcia obejrzeć na telewizorze. Nie jest to już taka jakość obrazu jak na monitorze komputera ale zawsze lepsza niż na monitorze LCD aparatu.Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.