Poradnik fotografii>Budowa aparatu cyfrowego>ELEKTRONIKA>ISO automatyka
Dzisiejsze promocje RTV - kliknij tutaj i sprawdź!
AUTOMATYCZNE USTAWIANIE CZUŁOŚCI
W aparatach fotograficznych analogowych rejestrujemy zdjęcia na filmie o określonej czułości w skali ISO. Im większa wartość ISO, tym czulszy film, czyli mniej światła potrzeba dla zarejestrowania na nim zdjęcia. To zagadnienie jest omówione w punkcie FOTOPORADNIKA - Czułość w ISO.
W aparacie analogowym nie można zmienić czułości filmu, można jedynie założyć nowy film o innej czułości.
Dla aparatu fotograficznego cyfrowego podana jest tzw. "czułość równoważna" (equivalent sensitivity). Na co dzień mówimy po prostu czułość aparatu i podajemy ją w ISO, jak czułość filmów.
Aparat cyfrowy ma jednak możliwość zmiany swojej czułości. Na czym to polega? Otóż sygnał elektryczny pochodzący z piksela matrycy, czyli analogowy, wyrażony w jednostkach napięcia, woltach, jest podawany na wzmacniacz i dopiero potem na przetwornik analogowo cyfrowy (przetwornik A/D), który wartość napięcia w woltach zamienia na liczbę. Najczęściej jest to przetwornik 12 bitowy, czyli napięcie wychodzące ze wzmacniacza zamienia na liczbę z przedziału 0 do 4095. Dokładniejszy opis tego procesu jest w punkcie "Format RAW" naszego FOTOPORADNIKA.
Wzmacniacz sygnału pochodzącego z matrycy ma regulowane wzmocnienie. Jeżeli procesor ustawi minimalne wzmocnienie, to aparat, jako całość, "ma czułość" minimalną, podaną w jego instrukcji.
Jeżeli sygnał pochodzący z matrycy jest za słaby (zbyt niskie ma napięcie) by przetwornik analogowo cyfrowy mógł go poprawnie zamienić na liczbę, to procesor aparatu zwiększa wzmocnienie wspomnianego wzmacniacza. Ustawienie wzmocnienia na maksymalne oznacza "ustawienie czułości" na maksymalną, podaną w instrukcji aparatu cyfrowego.
Automatyczna zmiana czułości aparatu
Rozważmy czułość pojedynczego piksela matrycy. Ta jest stała. Piksel (wszystkie oczywiście), jak film w aparacie, nie może zmieniać swej czułości. Co więcej, matrycy nie możemy wymienić, jak filmu w aparacie analogowym. Matryca jest zintegrowana z innymi elementami aparatu - jest zamontowana na stałe.
Przyjmijmy, że nasz aparat ma możliwość ustawienia czułości od ISO 100 do ISO 400.
Robimy zdjęcie w trybie pełnej automatyki. Prześledźmy proces zarejestrowania obrazu w pamięci aparatu.
Skierowaliśmy aparat na jakiś obiekt. Naciskamy do połowy spust migawki.
Następuje ustawienie ostrości i pomiar oświetlenia obiektu.
Przypuśćmy, że procesor ustawił czas otwarcia migawki 1/100 i otwór przesłony f8.0. Czułość jest na początku minimalna, czyli ISO 100.
Procesor ustawia na początku czułość minimalną, gdyż to zapewnia najlepszą jakość zdjęcia. Czułość minimalna oznacza, że wzmacniacz, o którym była mowa, ma ustawione wzmocnienie na minimum.
Jeżeli program aparatu stwierdzi, że napięcie dochodzące do przetwornika analogowo cyfrowego jest za małe, co jest efektem zbyt słabego oświetlenia obiektu fotografowanego, to zwiększy otwór przesłony i wydłuży czas naświetlania. Jeżeli oba parametry zostaną ustawione na swoje graniczne wartości i nadal napięcie dochodzące do przetwornika A/D będzie za małe, to procesor zacznie zwiększać wzmocnienie omawianego wzmacniacza, co oznacza zwiększanie czułości aparatu.
Procesor automatycznie zmienia czułość aparatu w ten sposób, by zapewnić właściwą ekspozycję, czyli naświetlenia matrycy.
Jeżeli to jest dla kogoś niezbyt jasne, to powiemy tak. Procesor w aparacie fotograficznym zmienia jego czułość poprzez regulację wzmocnienia sygnału pochodzącego z matrycy światłoczułej.
Używasz Facebooku'a? Kliknij "lubię to", będziesz dostawał informacje o nowościach na naszym serwisie.