Aparaty cyfrowe>Aparaty Nikon>Nikon Coolpix P90 opis

Nikon Coolpix P90 - opis

Nikon Coolpix P90 - parametry techniczne - kliknij tutaj

Nikon Coolpix P90 to cyfrowy aparat fotograficzny dla zaawansowanych użytkowników. Pełna automatyka pozwala jednak robić nim zdjęcia nawet zupełnemu nowicjuszowi. Natomiast możliwość pełnej kontroli ręcznej daje ogromne możliwości zaawansowanemu amatorowi fotografii. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu 2009r a cena (w USA) będzie $399,95.

Dane techniczne opublikowane do tej pory nie sa kompletne a do tego różnią się nieco na różnych portalach. Gdy tylko ukażą sie brakujące parametry, np. czasy otwarcia migawki, informacje o bracketingu i histogramie, zaraz uzupełnimy nasz opis.

  • 12,7MP matryca, z czego do rejestracji zdjęcia wykorzystywane jest 12,1 MP,
  • 24x zoom optyczny,
  • do 45 zdjęć seryjnych z szybkośćią 15kl/s dostępne dla formatu 16:9 (1920 x 1080).
  • do 10 zdjęć przed naciśnięciem migawki.
i wiele innych zaawansowanych funkcji czyni z tego aparatu dodkonałe narzędzie dla amatora zdjęć sportowych, czy miłośnika przyrody - chodzi o fotografowanie np. patków z dużej odległości.

Doskonałej jakośći obiektyw NIKKOR o ogniskowej równoważnej regulowanej do 36mm do 624mm w połączeniu z nowoczesnym oprogramowaniem wewnętrznym opartym na systemie EXPEED firmy Nikon daje zdjęcia o nadzwyczajnej ostrości i nasyceniu kolorów. 12,1 MP matryca pozwala odtwarzać bardzo dokładnie szczegóły fotografowanej sceny.

Stabilizacja drgań aparatu metodą przesuwu matrycy nie wnosi najmniejszych zniekształceń optycznych obrazu a w trybie Wysokiej Czułości wartość ISO może być automatycznie podniesiona do ISO 6400, co pozwala zarejestrować poruszający się obiekt nawet przy bardzo słabym świetle. Jakość takich zdjęć z czułośćią ISO 6400 nie jest najlepsza ale gdy zależy nam na zrejestrowaniu jakiegoś zdarzenia, które już nie powtórzy się, jest to jakieś rozwiązanie problemu.

Monitor 3-calowy odchylany w pionie pozwala na wygodne kadrowanie z aparatem uniesionym wysoko na głową lub opuszczonym nisko. Monitro aparatu Nikon Coolpix P90 można odchylać o 90 stopni w górę (do zdjęć z aparatem nisko opuszczonym) lub o 45 stopni w dół do zdjęć znad głowy.

Ergonomiczne rozmieszczenie przycisków i pokręteł oraz intuicyjne ustawianie trybów fotografowania robi z modelu Nikon Coolpix P90 bardzo łatwy w użyciu cyfrowy aparat fotograficzny.

Nikon Coolpix P90 posiada tryb "Smart Portrait System", co można przetłumaczyć na "Sprytny (inteligentny) Tryb Portretowy". W tym trybie program wykrywa do 12 twarzy i w połączeniu z priorytetem autofokusa dla twarzy, ustawia optymalną ostrość i ekspozycję dla wykrytej twarzy. Dodatkowa funkcja "Smile Timer", czyli "Wyzwalacz Uśmiechem" pozwala uchwycić moment w którym fotografowana osoba uśmiechnęła się. Działa to w ten sposób, że program wykrywa ruch elementu twarzy jakim są wargi i w tym momencie otwiera migawkę.
Częścią składową tej funkcji "inteligentnego portretowania" jest "Blink Proof". Wykomuje ona DWA zdjęcia jedno po drugim w momencie wyzwolenia migawki uśmiechem. O co chodzi? W trybie Inteligentnego Portretu aparat

  • wykrywa twarz
  • wykrywa ruch warg (uśmiech)
  • robi dwa zdjęcia jedno po drugim, co ma zapewnić, że osoba fotografowana nie będzie miała na zdjęciu zamkniętych oczu. Jeżeli w momencie fotografowania mrugnęła bezwiednie, to tylko na jednym ujęcieu będzia miała zamknięte oczy.
Może to kogoś śmieszyć ale jeżeli naprawdę dobrze działa, to jest to dokonała funkcja. Każdy amator fotografowania ludzi wie ile razy ujęcie jest zepsute mrugnięciem, bo postać ma zamknięte oczy.
I na dodatek, w tym trybie wykonywana jest korekta efektu czerwonych oczu jeszcze przed zapisaniem zdjęcia do pamięci.

Nikon Coolpix P90 ma funkcję zwaną po angielsku D-Lighting. Pozwala ona na uniknięcie zbyt dużych kontrastów na zdjęciu.

Tryb zdjęć z odstępem czasu (time-laps) pozwala na wykonanie serii zdjęć z ustawionym odstępem czasu. Zdjęcia takie następnie łączymy w jeden film. Procedura ta pozwala otrzymać zdjęcie z przyspieszonym przebiegiem fotografowanego zajwiska. Klasyczny przykład to fotografowanie chmur co kilkanscie (do klkudziesięciu) sekund a po złożenieu zdjęć w jeden wide klip, ogladamy "rzucające" się po niebie chmury.
Skarajny przykład to fotografowanie kiełkowania nasionka rośliny. To wymaga już specjalnego oświetlenia i zasilacza do aparatu, gdyż musi on być włączony przez kilka dni.

Nikon Coolpix P90 ma również opcję filmowania ale nie jest ona dobrze opisana w dostępnych materiałach.

/* */