Aparaty cyfrowe>Aparaty Panasonic>Panasonic Lumix DMC-TZ6 (DMC-ZS1 w USA) opis

Panasonic Lumix DMC-TZ6 (DMC-ZS1 w USA) - opis

Panasonic Lumix DMC-TZ6 (DMC-ZS1 w USA) - parametry techniczne - kliknij tutaj

Panasonic Lumix DMC-ZS6, w USA oznaczony jako DMC-ZS1, to najnowszy cyfrowy aparat kompaktowy firmy Panasonic przeznaczony dla amatorów nie mających praktycznie żadnego doświadczenia w robieniu zdjęć. Pełna automatyka wręcz uniemożliwia zrobienie zdjęcia złego technicznie. Jedyne, co musi zrobić fotograf, to wycelować aparat na fotografowany obiekt.

Obiektyw typu zoom LEICA DC VARIO-ELMAR o ogniskowej regulowanej od 25mm 300mm daje ogromne możliwości zarówno przy fotografowaniu wnętrz czy dużych budynków jak i ptaków siedzących na gałęzi, czy innych oddalonych obiektów.
Aparat ma funkcję Dodatkowy Zoom Optyczny, która przy zmniejszonej do 3MP rozdzielczości daje ogniskową równoważną 535mm, czyli wypadkowy zoom wynosi 21,4x. To pozwala na fantastyczne przybliżenia fotografowanych obiektów.

Tryb iA to coś w rodzaju super automatyki. W trybie tym program rozpoznaje rodzaj sceny w kadrze i włącza jeden z 6 trybów automatycznej detekcji i korekty

 • MEGA O.I.S. - optyczna stabilizacja drgań aparatu, posiadająca 3 tryby pracy.
 • Intrligentne ISO, które wykrywa ruch fotografowanego obiektu i podnosi czułość do wartości eliminującej rozmycie na zdjęciu. Wyższe ISO powoduje skrócenie czasu ekspozycji, co zapobiega rozmazaniu obiektu. Niestety, wyższe ISO to gorsza jakość zdjęcia ze względu na większe szumy.
 • Detekcja Twarzy z ustawieniem ostrości i ekspozycji na wykrytą twarz i automatyczną korektą efektu czerwonych oczu.
 • Inteligentny Wybór Sceny, tryb ten rozpoznaje scenę w kadrze i w zależności od tego dobiera
  • tryb portretowy,
  • sceny nocne
  • śnieg
  • plaża
 • Inteligentna ekspozycja naświetla obszary kadru w zależności od ich jasności, co minimalizuje obszary prześwietlone lub niedoświetlone.
 • Auto Fokus Śledzący "łapie" ostrość na obiekcie i utrzymuje ją niezależnie od ruchu tego obiektu w kadrze.

Tryb iA jest bardzo ładnie wytłumaczony na stronie firmy Panasonic. Objaśnienia są wprawdzie w języku angielskim ale towarzyszące im przykładowe zdjęcia ułatwią zrozumienie tekstu. Można te strony obejrzeć w ramach "treningu językowego"

2,7 calowy ekran monitora o rozdzielczości 230000 pikseli jasność regulowaną automatycznie w 11 stopniowej skali, co pozwala na wygodne kadrowanie fotografowanej sceny zarówno w ciemnych pomieszczeniach jak i w pełnym słońcu.

Układ sterujący aparatu Panasonic Lumix DMC-ZS6 to Venus Engine IV, pozwala na bardzo szybkie działanie wszystkich funkcji aparatu. Dobre algorytmy zapewniają wysoką jakość odtwarzania kolorów i prawidłowe naświetlenie zdjęcia.

W trybie zdjęć seryjnych aparat robi zdjęcia z szybkośćią 6,5kl/s, przy rozdzielczości 3,0 MP (4:3), 2,5 MP (3:2), 2,0 (16:9). W nawiasach format zapisywanych zdjęć.
Aparat Panasonic Lumix DMC-ZS6 posiada tryb zdjęć seryjnych ciągłych. Naciskamy spust migawki i zdjęcia wykonywane są aż do zapełnienia pamięci. Szybkość wykonywania tych zdjęć zależy od ustawionej rozdzielczośći i szybkości zapisu posiadanej karty pamięci.

Panasonic Lumix DMC-ZS6 posiada klika trybów zapisu klipów wideo. Mozemy rejstrować filmiki (848x480), VGA(640x480), QVGA(320x240) z szybkością 30kl/s. Jest też tryb zapisu wideo formatu 16:9 HD, dla oglądania na telewizorze HD.

/* */