Aparaty cyfrowe>Aparaty Panasonic>Panasonic Lumix DMC-TS1 ( FT1 w USA) opis

Panasonic Lumix DMC-TS1 ( FT1 w USA) - opis

Panasonic Lumix DMC-TS1 ( FT1 w USA) - parametry techniczne - kliknij tutaj

Panasonic Lumix DMC-FT1 (DMC TS1 w USA) to kolejny cyfrowy aparat kompaktowy zapowiedziany przez firmę Panasonic, który będzie pokazany na PMA 2009 w Australii w dniach od 3 do 5 marca 2009 roku. PMA to skrót od Photo Marketing Association - towarzystwa, które organizuje najróżniesze wystawy i targi sprzętu fotograficznego i wszelkich akcesoriów związanych z fotografią.

Panasonic Lumix DMC-FT1 jest nieco uboższą wersją modelu DMC-TZ7. Aparat wyróżnia się możliwością nagrywania wideo w trybie AVCHD lite HD, który umożliwia znacznie dłuższe nagrania z najwyższą jakością.
Panasonic Lumix DMC-FT1 został zaprojektowany jako aprat odporny na "złe" traktowanie.

  • Jest wodoodporny aż do 3 metrów zanużenia oraz nie przepuszcza kurzu.
  • Wytrzymuje upadek z wysokości 1,3m lub równoważny wstrząs.
Aparat posiada matrycę 12,1MP i obiektyw o ogniskowej równoważnej 28 do 129 mm oraz monitor o przekątnej 2,7 cala. Posiada też funkcję optycznej stabilizacji i kilka innych rozwiązań typowych dla cyfrowych aparatów kompaktowych firmy Panasonic.

Aparat Panasonic Lumix DMC-FT1 dzięki specjalnym uszczelkom i wzmocnionemu obiektywowi może być zanużony w wodzie do 3,0m bez dodatkowej osłony. Może być to również woda morska, czyli słona. Pozwala to na robienie nim zdjęć pod wodą. Pozostaje jednak pytanie:

  1. Czy obiektyw ma bezpośredni kontakt z powietrzem ( a w wodzie z wodą)?
  2. Czy też przed obiektywem jest szklana osłona i obiektyw ma zawsze kontakt z powietrzem, nawet po zanurzeniu w wodzie.
Jeżeli jest to przypadek 1. to ogniskowa obiektywu w wodzie ulega wydużeniu. Wynika to z podstawowego wzoru na długość ogniskowej soczewki. Nie będziemy tu robić wykładu z optyki ale zastanawiamy się, jak zachowa się Autofokus. Czy przy dłuższej ogniskowej obiektywu będzie w stanie ustawiać ostrość?

Z faktu, że jest wodoodporny wynika, ze również kurz i pył nie będzie do niego wnikał.

Użyte do budowy aparatu materiały i specjalne wzmocnienia obiektywu pozwalają na jego upadek z wysokości 1,3m bez wpływu na dalsze działanie aparatu. Wyświetlacz jest nieco grubszy niż w standardowych aparatach, co pozwala mu wytrzymaywać ciśnienie wody do głębokości 3,0m.

Funkcja nagrywania wideo w trybie AVCHD Lite czyni z tego aparatu bardzo uniwersalne narzędzie do dokumentowania wakacji, wycieczek, czy świąt rodzinnych.

Tryb iA (Inteligentne Auto) wybiera w trakcie fotografownia tryb najlepiej odpowiadający warunkom, w któych fotografujemy. Zależnie od okoliczności włącza stabilizację drgań, tryb wykrywania twarzy, czy tryb wysokiego ISO, by uniknąć rozmazania zdjęcia.

Intelligent Exposure, czyli Inteligentna Ekspozycja automatycznie dobiera optymalne warunki naświetlenia zdjęcia, uwzględniając aktualne warunki świetlne.

Nagrywanie wideo można rozpocząć w bardzo łatwy sposób jednym przyciskiem do tego celu przeznaczonym. W trybie wideo do dyspozycji jest ten sam zoom co przy robieniu zdjęć. Panasonic Lumix DMC-FT1 ma 16 róznych trybów "scenicznych" w trybie wideo. Nagrywając w trybie AVCHD Lite, który pozwala na dłuższe nagrania, mamy do dyspozycji 3 jakości obrazów:
  • SH (17 Mbps), H (13 Mbps) and L (9 Mbps)
Zdjęcia i wideo klipy można oglądać na telewizorze poprzez wejście HDMI, jeżeli takowe nasz TV posiada. Dostarczany wraz z aparatem program PHOTOfunSTUDIO HD Edition pozwala na łatwe edytowanie nagrań.

Panasonic Lumix DMC-FT1 ma rozbudowane funkcje przeglądania wykonanych zdjęć i nagrań wideo, co pozwala szybko usunąć zdjęcia, których nie chcemy zachować.

Podobnie jak model Lumix DMC-TZ7 aparat ma funkcję rozpoznawania twarzy z możliwością "zapamiętania" wybranych przez nas twarzy. Gdy taka zapamiętana twarz pojawia się w kadrze, aparat informuje nas o tym i w odpowiednim trybie będzie zawsze ustawiał ostrość i ekspozycję na tę właśnie twarz. Pozwala to "wyławiać" w zdjęcach grupowych osoby, które chcemy mieć zwsze najlepiej oddane na zdjęciu.
Do dowolnej twarzy możemy dołączyć datę i wiek osoby. Ta możliwość jest przydatna gdy dokumentujemy rozwój niemowlaka, fotografując go co kilka dni a potem co kilka tygodni.

Przy odtwarzaniu zdjęć można ustawić opcję pokazywania tylko tych z twarzą "zapomiętaną", co bardzo ułatwie porządkowaie zdjęć.

Autofokus śledzący AF Tracking pozwala ustwić ostrość na dowolny obiekt a następnie "kazać" aparatowi trzymać na nim ostrość mimo, że przemieszcza się on w kadrze.

Tryb iA działa analogicznie jak w modelu Lumix DMC-TZ7, czyli dobiera parametry naświetlenia zależnie od fotografowanej sceny. Stabilizacja optyczna Mega O.I.S. również jest włączana automatycznie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Tryb Wysokiej czułości włączany jest w przypadku ruchu obiektu w trakcie ekspozycji. Tak więc tryb iA jest najwygodniejszy dla osób nie mających żadnego doświadczenia w fotografowaniu.

Inteligentna ekspozycja naświetla poszczególne obszary kadru w różnym stopniu, tak by nie było miejsc przeświwtlonych lub niedoświetlonych. Daje to efekty nieco podobne do obróbki zdjęcia techniką HDR, z tym, że dzieje się to automatycznie w aparacie. Aparat reaguje na światło padające zza fotografowanego obiektu i odpowiednio koryguje ekspozycję. Program sterujący fotografowaniem ustawia właściwą scenę (portret, makro itp) jeżeli tylko rozpozna warunki panujące w kadrze.

Szybki Autofokus pozwala zrobić ostre zdjęcie w trakcie rejestrowania sekwencji wideo.

Obiektyw LEICA DC VARIO ELMAR gwarantuje wysoką jakość zdjęć. Jego skomplikowana konstrukcja minimalizuje efekty aberracji chromatycznej i sferycznej. Krótka ogniskowa, równoważna 28mm dla pełnego formatu, doskonale nadaje się do fotografowania wnętrz, czy dużych grup ludzi. Funkcja Dodatkowego Zoomu Optycznego przy rozdzielczości 3MP pozwala uzyskać ogniskową równoważną 252mm, co odpowiada krotności zoomu 9.0.

Zastosowany w aparacie Lumix DMC-FT1 układ obliczeniowy Venus Engine HD z dwoma procesorami zapewnia szybkośc działania a oprogramowanie gwarantuje wysokiej jakości obrazy. Wyrafinowany system redukcji szumów pozwala na otrzymanie zdjęć dobrej jakości w słabych warunkach świetlnych.

Procesor pozwala na wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkośćią 2,3kl/s przy pełnej rozdzielczości 12,1 MP i aż do 10kl/s przy rozdzielczości 3,0MP. Zdjęcia seryjne mogą być wykonywane aż do zapełnienia pamięci a szybkość ich rejestrowania zależy od wybranej rozdzielczości i szybkości karty pamięci.

Czas OPÓŹNIENIA migawki jest około0,005s a więc dużo krótszy niż w przeciętnym aparacie kompaktowym, czy nawet lustrzance cyfrowej.

Cała konstrukcja apartu jest bardzo energooszczędna. Z jednago naładowania akumulatora można zrobić do 350 zdjęć.

W tej serii modeli dodano tryb Zdjęć Panoramicznych, który ułatwia kadrowanie kolejnych ujęć krajobrazu celem złożenie zdjęć w jedno szerokie.
Bardzo przejrzyste Menu pozwala na latwe korzystanie z aparatu osobom nie mającym doświadczenia w tej dziedzinie.

Panasonic Lumix DMC-FT1 ma bardzo rozbudowane funkcje przeglądania zdjęć oraz ich segregowania.

Wyjście HDMI umożliwia oglądanie nagranych filmów na telewizorze HD.

/* */