Aparaty cyfrowe>Aparaty Panasonic>Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) opis

Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) - opis

Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) - parametry techniczne - kliknij tutaj

Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) jest pierwszym z serii sześciu kompaktowych cyfrowych aparatów fotograficznych zapowiedzianych przez firmę Panasonic. Aparat ten jest, wg zpewnień Panasonic'a, pierwszym kompaktem który może rejestrować (Patrz przypis 1) AVCHD lite wideo. Format ten pozwala na rejstrację filmików o znacznie większej długości z doskonałą jakością.

Lumix DMC-ZS3 ma:
12 MP matrycę,
3,0-calowy wyświetlacz LCD o dużej rozdzielczości,
12x zoom optycznt o ogniskowej rónoważnej od 25mm do 300mm,
Optyczną stabilizację drgań aparatu
i Zaawansowany System Rozpoznawania Twarzy

Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) posiada doskonałej jakości obiektyw Leica DC Vario Elmar zawierjący 10 soczewek w 8 grupach. W tym są 2 ED i 2 asferyczne soczewki, co minimalizuje Aberację Chromatyczną. Tak doskonały obiektyw jest praktyczie niespotykany w kompaktowych cyfrowych aparatach fotograficznych. Lumix DMC-TZ7, jak wiele innych modeli Panasonic'a posiada funkcję Dodatkowego zoomu optycznego dla rozdzielczości 3MP. Łącznie z podstawowym zoome optycznym daje to zoom o krotności 21,4x. Najdłuższa ogniskowa równoważna wynosi wtedy 535mm, co daje około 12x PRZYBLIŻENIE fotografowanych obiektów. Do już doskonałe narzędzie do podglądania przyrody.

Z 12MP matrycy aparatu Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) do rejestracji zdjęc wykorzystywane jest 10MP a to daltego, że aparat pozwala robić zdjęcia w formatach

 • 4:3, 3:2 i 16:9
Aparat ma też tryb Multi Aspect czyli Wieloformatowy. W tym trybie JEDNYM naciśnięciem migawki robimy TRZY zdjęcia w trzech dostępnych formatach. To jednak jest raczej gadżetem marketingowym, gdyż
 • robiąc zdjęcie w formacie 4:3 wykorzystujemy maksymalną liczbę pikseli nmatrycy i dowolnym programem do obróbki zdjęć możemy sobie z tego kadru kolejno wyciąć te formaty.
 • Zaawansowany system detekcji twarzy, zapewnia (wg producenta) doskonałą ostrość, ekspozycję i nasycenie barw twarzy fotografowanych osób.
 • Tryb Intelligent Scene Selector, czyli Inteligenty Wybór Sceny automatycznie wybiera jeden z trybów
  • Normalny, Portret, Makro lub Zdjęcia w Słabym Świetle - zależnie od sytuacji.
 • Aparat posiada osobny przycisk do natychmiastowego rozpoczęcia rejestracj wideo. W trybie wideo dostępny jest 12x zoom optyczny, jak i specjalny filtr wyciszający szum wiatru.
 • Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) posiada 16 modów "scenicznych" w trybie rejestracji wideo. Można też wybrać jeden z 3 poziomów jakości obrazu:
  • SH - 17Mbps (mega bitów na sekundę), H - 13 Mbps i L - 9Mbps
 • Zdjęcia oraz klipy wideo zarejstrowane na kartach pamięci SD mogą być oglądane i odtwarzane na Viera Image Viewer albo po podlączeniu aparatu do gniazda HDMI telewizora.
 • Z aparatem dostajemy program PHOTOfunSTUDIO HD Edition, któy pozwal na łatwe edytowanie zrejestrowanych obrazów, jak również przysyłanie ich do YouTube

Funkcja Rozpoznawania Twarzy jest bardzo rozbudowana. Pozwala, między innymi, na "zapamiętywanie" wybranych twarzy i gdy ponownie znajdą się one w kadrze, aparat "poinformuje" o tym. Można wybrać tę twarz jako główną dla ustawiania ostrości i ekspozycji. W tym trybie, fotografując grupe ludzi, wyróżnimy na zdjęciu wybraną (ukochaną) osobę. Dla wybranej w ten sposób osoby można do zdjęcia dopisać imię i wiek, co jest przydatne gdy fotografujemy co kilka tygodni nowo narodzone dziecko. Z kilku tak oznakowanych zdjęć można zrobić doskaonały KOLAŻ islustrujący rozwój dziecka. Przy oglądaniu zdjęć możemy wybrać tylko te z "ukochaną", czy inaczej wyróżnioną osobą.

Autofokus śledzący (AF Tracking) pozwala zblokować ustawienie ostrości na dowolnym elemencie w kadrze i utrzymywać automatycznie ostrość na nim, nawet, gdy porusza sie on. Ułatwia to robienie zdjęć ostrych w trudnych warunkach, gdy obiekt przemieszcza się w polu widzenia.

Inteligentna regulacja czułości ISO pozwala uniknąć rozmycia, jeżeli fotografowany obiekt poruszy się w momencie robienia zdjęcia.
System Mega O.I.S optycznej stabilizacji dobiera automatycznie jeden z dwóch trybów pracy, zależnie od ustawionej długości ogniskowej, czyli krotności zoomu.
System Inteligentnej Ekspozycji dobiera naświetlenie poszczególnych części kadru w zależności od ich jasności. Pozwala to uniknąć miejsc mocno prześwietlonych lub niedoświetlonych na zdjęciu.
W przypadku obiektu oswiatlonego od tyłu (światło pada w stronę aparatu) automatycznie włącza się funkcja kompenascji tego oświetlenia.
Szybki Autofokus (Quick AF) pozwala na ustawienie ostrości, gdy chcemy zrobić zdjęcie w trakcie nagrywania filmu.
Wszystkie te automatyczne ustawienia można aktywować wyborem trybu iA.

Zastosowany w aparacie Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) "komputer"

Venus Engine HD został przystosowany do nagrywania klipów w trybie AVCHD Lite. Posiada on 2 procesory zapewniając doskonałą jakośc i szybkość obróbki zdjęć jak i zapisu wideo.
W trakcie obróbki zarejestrowanego zdjęcia stosowane są bardzo wyrafinowane algorytmy redukcji szumów, co znacznie poprawia jakość zdjęć i klipów wideo wykonanych przy słabym świetle.
Czas OPÓŹNIENIA migawki wynosi w tym aparacie około 0,006 sekundy a więc pozwala fotografować bardzo szybko zmieniające się sceny, bez znanego efektu brak biegnącego psa na zdjęciu, choć był na ekranie w momencie naciskania spustu migawki.

Zdjecia seryjne Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) wykonuje z szybkością

 • 2,3 klatki/sekundę z rozdzielczością 10MP
 • 10 klatek/sekundę z rozdzielczośćią 3MP
Dostępny jest też tryb, w ktym zdjęcia seryjne wykonywane są aż do zapełnienia pamięci. Liczba klatek na sekundę zależy od ustawionej rozdzielczości i szybkości pamięci zamontowanej w aparacie.
Można też zrobić do 5 zdjęć z z lampą błyskową. Rozdzielczość do 3 MP.

Konstrukcja aparatu zoptymalizowana ze względu na zużycie energii pozwala zrobić do 300 zdjęć z naładowanego akumulatora.
Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) wyposażony jest w 3,0 calowy monitor o rozdzielczości 460 tys. pikseli o dużym kącie widzenia, którego jasność automatycznie ustawia się w zależności od oświetlenia zewnętrznego.
Aparat ma zaprogramowany 27 scen dla fotografii i 17 dla filmowania.
W aparacie jest też tryb zdjęć panoramicznych, który ułatwia robienie kilku zdjęć celem ich złożenia w jedno obejmujące szeroki widnokrąg.

Panasonic Lumix DMC-TZ7 (DMC-ZS3 in USA) oferuje bardzo rozbudowane funkcje przeglądania zrobionych zdjęć.
Menu jest bardzo intuicyjne i pozwala na szybkie opanowanie posługiwania się nim zrówno młodym ludziom, jak i starszym, nie obytym z aparatami cyfrowymi, czy komputerami w ogólności.

(1) AVCHD (oznaczany też: AVC-HD lub AVC HD) jest systemem zapisu z zastosowaniem MPEG-4 AVC/H.264 wideo kompresją. Dźwięk w tym systemie jest zapisywany albi jako skompresowany (Dolby AC-3) albo nieksompresowany (wielokanałowy PCM). AVCHD lite videos jest wersją AVCHD. Obie są wynalazkiem firmy Panasonic.

/* */