Aparaty cyfrowe>Aparaty Panasonic>Panasonic Lumix DMC-FS7 opis

Panasonic Lumix DMC-FS7 - opis

Panasonic Lumix DMC-FS7 - parametry techniczne - kliknij tutaj

Panosonic wprowadza dwa nowe modele serii FS kompaktowych apartów fotograficznych.

 • Lumix DMC-FS7 z 10,1MP matrycą
 • Lumix DMC-FS6 z 8,1MP matrycą
Aparaty posiadają doskonałe obiektywy Lecia DC o jasności f/2.8 i 4x zoomie o ogniskowej równoważnej 32mm do 132mm. Aparaty serii FS mają podobne parametry do kompaktów serii FX.

Najbardzie zachwalaną funkcją tych aparatów fotograficznych jest tryb

 • Intelligent Auto, czyli inteligentny tryb automatyczny
Tryb ten kontroluje automatycznie 4 podstawowe tryby:
 1. MEGA O.I.S - zaawansowaną optyczną stabilizcję, która w dużym stopniu kompensuje drgania rąk fotografa i umożliwia robienie zdjęć z czasami o 2 a nawet 3 "stopnie" dłuższymi, niż te wymagane dla uniknięcia rozmycia obrazu. Przykładowo - dla ogniskowej równoważnej 132mm czas ekspozycji powinien być nie dłuższy niż 1/130s. Ze stabiliazacją MEGA O.I.S. może on być (około 2x dłuższy) 1/60s a nawet 1/30s.
 2. Inteligentną Kontrolę ISO, która w krytycznej sytuacji podnosi skokowo ISO do wartości umżliwiającej takie skrócenie czasu ekspozycji, by poruszający się obiekt nie rozmazał się na zdjęciu.
 3. Wykrywanie twarzy (face detection), pozwalające do lokalizowania aż do 15 twarzy w kadrze. System ten jest mocno rozbudowany, pozwala utrzymać ostrość na rozpoznanej twarzy nawet, gdy ta ofwróci się bokiem do aparatu. Sytem ten piszemy dalej w szegółach.
 4. Inteligentny dobór sceny (Intelligent Scene Selector), to funkcja rozpoznająca rodzaj sceny w kadrze i wybierjąca automatycznie tryb odpowiadający tej scenie, np. Portret, Portret Nocą, Scena Nocna, Plaża, śnieg, czy Makro.
Wszytkie wymienione tu funkcje fotograf może uaktywnić jednym przyciskiem
 • iA - Intelligent Auto.
Aparaty Lumix DMC-FS6 i DMC-FS7 posiadają tryb Szybki Autofokus, który działa w sytuacji, gdy kręcąc wideo klip naciskamy spust migawki, celem zrobienia zdjęcia "statycznego". Chodzi o to, by filmowanie zostało przerwane na możliwie najkrótszy okres czasu.

Obydwa modele, Panasonic Lumix DMC-FS6 i DMC-FS7 mają taki sam obiektyw Leica DC VARIO-ELMARIT o jasność f/2.8 i 4x zoomie (32 do 132mm). Obiektyw zbudowany jest z 6 elementów w 5 grupach. Posiada 3 soczewki asferyczne i 4 asferyczne powierzchnie, co w bardzo dużym stopniu eleminuje aberracje sferyczne. Nazwa firmy produkującej te obiektywy - Leica - mówi sam za siebie.

Oba aparaty mają funkcję Dodatkowego Zoomu Optycznego, nazwywanego też rozszerzonym zoomem optycznym. W języku angielskim nazywany jest "extended optical zoom". Warto przypomnieć, że nie jest to zoom cfrowy, który mocno pogarsza jakośc obrazu a faktycznie dotakowy zoom optyczny wynikający z odcztywania obrazu tylko z części matrycy. Wprzypadku tych apartów jest to obszar o powierzchni zawierającej 3MP.

 • Dla modelu Lumix DMC FS7 całkowity zoom jest 7,1x (do 234mm ogniskowej równoważnej),
 • Dla aparatu Lumix DMC FS6 zoom całkowity jest 6,4x do 211mm.
Takie wartości ogniskowej równoważnej dają już przyzwoite przybliżenie fotografowanych obiektów. Obliczmy to przybliżenie dzieląc długość ogniskowej równoważnej przez około 44m, co jest wartością Ogniskowej normalnej. A więc przybliżenie wyniesie
 • 5,3x dla modelu DMC-FS7 i 4,8x dla modelu DMC-FS6.
Nie mylić tych wartości z krotnością zoomu.

Układ obliczeniowy wykonany w technice LSI (integracja wysokiej skali) z procesorem Venus Engine IV jest układem wykonującym współbieżnie wiele operacji, co bardzo przyspiesza działanie apratu. Bardzo dobre algorytmy obliczeń pozwalają uzyskiwać doskonała jakość zdjęć.

Czas OPÓŹNIENIA mogawki wynosi 0,007s dla modelu Lumix DMC-FS7 i 0,006s dla modelu Lumix DMC-FS6.

Zdjęcia seryjne można wykonywać, przy pełnej rozdzielczości, z szybkością

 • 2,5 kl/s modelem DMC-FS7 (6,0 kl/s przy zmnieszonej rozdzielczości)
 • 3,0 kl/s modelem DMC-FS6 (5,5 kl/s przy zmnieszonej rozdzielczości)
Przy zmniejszonej rozdzielczości można wykonywać zdjęcia seryjne aż do zapełnienia pamięci. Szybkość zależy jednak od szybkości pamięci zainstalowanej w aparacie.

Tryb wysokiej czułości "podbija" czułośc do ISO 6400. Jakość zdjęcia jest wtedy dość mizerna ale są sytuacje, w których bardzo zależy nam na udokumentowaniu zdarzenia, bez względu na jakośc uzyskanego zdjęcia.

Aparaty posiadaj dobrej jakości wyświetlacze, które automatycznie ustawiają jasność w zależności od ośwetlenia sceny fotografowanej otoczenia. Jest aż 11 stopni tej jasności, co sprzyja oszczędzaniu akumulatora. Wiadomo bowiem, że wyświetlacz zużywa stosunkow bardzo dużo mocy. Wyświetlacze dają dobry obraz widoczny pod szerokim kątem, co ułatwia kadrowanie gdy trzymamy aparat wysoko nad głową.

Oba modele Lumix DMC-FS6, i DMC-FS7 mogą rejestrowac wideo klipy z rozdielczością (848 x 480) i 30 kl/s oraz standardowe VGA 640 x 480.

Oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 3.0 pozwala na bardzo łatwe edytowania, porządkowani i wyszukiwanie zrobionych zdjęć.

/* */