Aparaty cyfrowe>Aparaty Panasonic>Panasonic Lumix DMC-FX01 opis

Panasonic Lumix DMC-FX01 - opis

Panasonic Lumix DMC-FX01 - parametry techniczne - kliknij tutaj

Panasonic DMC-FX01 jest, wg producenta, najmniejszym kompaktowym aparatem cyfrowym z ogniskową obiektywu zaczynającą się od 28mm. Czyli jest to obiektyw o kącie widzenia o 25% większym niż powszechne w kompaktach obiektywy o najkrótszej ogniskowej 35 mm. Aparat nadaje się więc doskonale od robienia zdjęć we wnętrzach. W sumie, obiektyw ma 3,6x zoom, od 28 mm do 102 mm, w przeliczeniu na format filmu 35mm.
Matryca CCD 6.0 MP, najwyższa czułośc ISO 1600, stabilizator obrazu wraz z 2,5'' monitorem LCD daje już zupełnie dobrej jakości aparat kompaktowy. Zdjęcia można robić w formatach 4:3, 3:2 i 16:9. Można też robić zdjęcia w trybie panoramicznym - kilka zdjęć zachodzących na siebie, które odpowiednim programem komputerowym składamy w jedno, panoramiczne.
Czasy otwarcia migawki od 60 s (w niektórych opisach tylko 8 s) do 1/2000 s i kompensacja bieli w skali temperatur (patrz FOTOPORADNIK) od -1500K do 1500K, co 150K, sugeruje aparat dla zaawansowanych, użytkowników.
Brak celownika optycznego jest mankamentem utrudniającym fotografowanie w słoneczne dni, a przecież właśnie w takie dni robimy najwięcej zdjęć.
Małe rozmiary 94 x 51 x 24 mm i ciężar 155 g oznaczają aparat kieszonkowy, który na urlopie można mieć zawsze przy sobie. Niestety, małe aparaty zasilane są specjalnymi akumulatorami, 8 do 10 razy droższymi od akumulatorów typu AA. Programy LUMIX Simple Viewer, ArcSoft PhotoBase, ArcSoft PhotoImpression i ArcSoft Panorama Maker uzupełniają możliwości wykorzystania aparatu dla bardziej wyrafinowanych celów, niż tylko "pstrykanie". Wewnętrzna pamięć wystarcza na zapisanie zaledwie 4 zdjęć. Jednak zastosowanie najpopularniejszego typu pamięci, Secure Digital, pozwala na dokupienie dodatkowych setek megabajtów za kilkadziesiąt złotych.

/* */